Βόλεϊ

Άλλη μία νίκη για τα “φίνα κορίτσια”

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 σετ πήραν την νίκη με 1-3.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το Μαρκόπουλο μετά το 8-8 πήρε προβάδισμα το οποίο διατήρησε για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Το σκορ «ξέφυγε» με 17-13 αλλά τα κορίτσια του Παναθηναϊκού με ένα μικρό σερί ισοφάρισαν σε 18-18. Η ομάδα του Γιώργου Ρούση μπορεί να προηγήθηκε με 21-23 αλλά το Μαρκόπουλο με σερί με 4-0 έκανε το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός  στο δεύτερο σετ εμφανίστηκε καλύτερος και προηγήθηκε με 7-12 και 10-13. Μπορεί το Μαρκόπουλο να ισοφάρισε σε 13-13 αλλά οι «πράσινες» πήραν το σετ σχετικά εύκολα με 19-25.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς. Αρχικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-14 αλλά το Μαρκόπουλο πήρε και πάλι προβάδισμα με 15-14. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να πάρουν και ένα προβάδισμα δύο πόντων (21-19) και 22-20, οι «πράσινες» με 3-0 σερί έκαναν το 22-23 και τελικά πανηγύρισαν το 2-1 σετ με 23-25.

Το Μαρκόπουλο έπρεπε να αντιδράσει στο τέταρτο σετ για να μη χάσει το παιχνίδι… Έτσι, ξεκίνησε κάπως δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα δύο πόντων στο 8-6 και το κράτησε μέχρι και το 11-9. Στο σημείο αυτό τα κορίτσια του Παναθηναϊκού αντέδρασαν και με σερί 7-0 προηγήθηκαν με 11-17.Το σετ τελείωσε με 20-25 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το παιχνίδι με 1-3.

Τα σετ: 25-23, 19-25, 23-25, 20-25