Βόλεϊ

Πλήρωσε το κακό 2ο σετ

Δεν τα κατάφερε ο Παναθηναϊκός αφού ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 0-3 (21-25,9-25,24-26) στον 2ο ημιτελικό της Α1 του πρωταθλήματος βόλεϊ γυναικών και αποκλείστηκε από τους τελικούς.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην ΑΕΚ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 0-3 και να μείνει εκτός τελικών της Α1.

Το πάλεψαν οι «πράσινες» στο 1ο και στο 3ο σετ, ωστόσο λίγο η τύχη, λίγο κάποια σφαλτσοσφυρίγματα και η κακή εμφάνιση του 2ου σετ, δεν άφησαν περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενες μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και πήραν προβάδισμα (3-5). Με τις Μερτέκη και Καββαδία το «τριφύλλι» ψαλίδισε την διαφορά, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 7-7, ωστόσο στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ βρέθηκε πίσω με ένα πόντο (7-8).

Η ΑΕΚ ξαναέχτισε μια διαφορά (14-16, 17-19, 18-21) εκμεταλλευόμενη το κακό μπλοκ και την μέτρια υποδοχή του Παναθηναϊκού. Η διαφορά παρέμεινε ως το τέλος του 1ου σετ, με τον πίνακα να γράφει 21-25.

Το δεύτερο σετ αποδείχθηκε καταστροφικό για την ομάδα του Γιώργου Ρούσση, αφού στην κυριολεξία τίποτα δεν πήγε καλά. Οι «πράσινες» έμειναν από νωρίς πίσω στο σκορ (1-4, 2-8, 5-16), η Γκούζου προσπαθούσε μόνη της και η ΑΕΚ με όπλο το σερβίς και …κάποια σφυρίγματα των διαιτητών, κέρδισε εύκολα το σετ με 9-25.

Στο 3ο σετ το «τριφύλλι» ήταν άκρως ανταγωνιστικό. Η Βασιλαντωνάκη ανέβηκε, πήρε πόντους, ο κόσμος ζεστάθηκε και έσπρωχνε την ομάδα του Ρούσση προς την κατάκτηση του σετ, ωστόσο η τύχη γύρισε την πλάτη στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έχασε και αυτό το σετ με 24-26, παρότι είχε πρώτος set ball στο 24-23.

Τελικό σκορ 0-3, με τις «πράσινες» πλέον να περιμένουν την απόφαση της Ομοσπονδίας για το αν θα γίνουν αγώνες για τις θέσεις 3-4, με τα Βριλήσσια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσσης): Γκούζου 5 (2/11 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 10 (8/26 επ., 2 μπλοκ), Καββαδία 9 (3/8 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Μερτέκη 6 (4/21 επ., 2 άσοι, 38% υπ. – 31% άριστες), Τσίμα 7 (6/31 επ., 1 άσσο, 41% υπ. – 19% άριστες), Μιλοβάνοβιτς/ Νούσια –λ (38% – 29% άριστες)  Μπίσκου, Αποστολάκη, Τσατσούρη AEK (Ρουμελιώτης): Φερνάντεζ 9 (5/11 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα 10 (7/21 επ., 3 άσσοι, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιακουμή 15 (7/10 επ., 1 άσσο, 7 μπλοκ), Γιόσοβιτς 13 (10/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (4/17 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες)/ Ρόγκα –λ (45% υπ. – 09% άριστες)  Κρουκ, Καββαθά

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 0-3 (21-25, 9-25, 24-26)