Βόλεϊ

Νίκη θρίλερ, «βλέπει» 3η θέση

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο πρώτο ματς της σειράς για τις θέσεις 3-4, τα Βριλήσσια με 2-3 σετ (22-25, 19-25, 25-21, 25-20, 15-17) κάνοντας το πρώτο βήμα για κατάληψη της 3ης θέσης του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.

Η Ανθή Βασιλαντωνάκη με άσο στο τελευταίο σέρβις έδωσε τη νίκη στο «τριφύλλι». Πλέον η ομάδα του Γιώργου Ρούσση θα υποδεχτεί την Παρασκευή (20:30) στο κλειστό της Κυψέλης τα Βριλήσσια και χρειάζεται μία νίκη με οποιοδήποτε σκορ για να κατακτήσει την  3η θέση. Τσίμα και Γκούζου οι κορυφαίες για το “τριφύλλι”.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, αφού καμιά από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει με διαφορά ανώτερη των δυο πόντων. Προς το τέλος του 1ου σετ τα Βριλήσσια είχαν το προβάδισμα (20-18, 22-21), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Ρούσση πραγματοποίησε την ανατροπή εκμεταλλευομένη την κακή υποδοχή των γηπεδούχων παίρνοντας τελικά το σετ με 22-25.

Για τη Ρούξι, για τον Γιώργο, για την Πέννυ και για κάθε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ το 27ο είναι το πιο «γλυκό» 1.109 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυνατά έχοντας και το ψυχολογικό πλεονέκτημα ανοίγοντας την ψαλίδα στο σκορ (6-8, 12-15). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν την ανατροπή μείωσαν σε 18-20, ωστόσο η εορτάζουσα Βασιλαντωνάκη πήρε την ομάδα της από το χέρι και την οδήγησε στην κατάκτηση και του 2ου σετ με 19-25.

Τα Βριλήσσια στο 3ο σετ εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα της ομάδας του Γιώργου Ρούσση κατάφεραν και πήραν από την αρχή το προβάδισμα  (8-5, 13-9, 19-12, 22-16) και χωρίς να δυσκολευτούν πήραν το σετ με 25-21.

Κάτι παρόμοιο ίσχυσε και στο 4ο σετ, τα Βριλήσσια ξεκίνησαν δυνατά από την αρχή και παρά το γεγονός πως ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8), δεν δυσκολεύτηκαν να το κατακτήσουν παρότι το «τριφύλλι» μείωσε σε 22-20 προς το τέλος του σετ. Τελικά οι «πράσινες» το έχασαν με 25-20, με το ματς να παίρνει φωτιά.

Στο τάι μπρέικ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το σετ να εξελίσσεται σε θρίλερ. Πιο ψύχραιμες οι παίκτριες του Παναθηναϊκού, με την Βασιλαντωνάκη να δίνει τη νίκη με άσο στο «τριφύλλι» με 15-17 και 2-3 σετ συνολικά.

Επόμενη συνάντηση των δυο ομάδων την Παρασκευή στις 20:30 στο κλειστό της Κυψέλης.

Διαιτητές: Μαρκάτης-Μουλά Ειρ.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 19-25, 25-21, 25-20, 15-17)

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σαμαράς): Γκλιγκόροβιτς, Τουριάφ, Ριμπέιρο, Οικονομίδου, Χατζηνικολάου, Χαντάβα / Κοκκίου (λ), Λεωνίδου, Καραγκούνη, Μαβιλίδη, Γιοβάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσης): Γκούζου, Βασιλαντωνάκη, Καββαδία, Μερτέκη, Τσίμα, Μιλοβάνοβιτς / Κελεσίδου (λ), Νούσια, Τσατσούρη, Αντουβά.