Βόλεϊ

Χαμός στην Πάτρα… ήττα για τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29) γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Παναχαΐκή στο κλειστό της Αγυιάς στο πρώτο ματς για τα play out. Χαμός στο τέλος με διακοπές και εισβολή των ΜΑΤ στο γήπεδο.

Χαμός στην Πάτρα... ήττα για τον Παναθηναϊκό

Επεισοδιακό ήταν το πρώτο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην διαδικασία των play out με αντίπαλο την Παναχαϊκή, αφού χρειάστηκε να διακοπεί τέσσερις φορές κατά τη διάρκεια του 3ου και του 4ου σετ, με δυνάμεις των ΜΑΤ να παρατάσσονται μπροστά από τους οργανωμένους οπαδούς των γηπεδούχων. Το τελευταίο σετ διήρκησε 50 ολόκληρα λεπτά με τα πνεύματα να είναι τεταμένα.

Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν την προσοχή τους στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Άρη, ο οποίος κέρδισε την Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ.

Η βαθμολογία πλέον διαμορφώθηκε ως εξής:

Για τη Ρούξι, για τον Γιώργο, για την Πέννυ και για κάθε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ το 27ο είναι το πιο «γλυκό» 1.111 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Άρης:25

Παναθηναϊκός:23

Παναχαϊκή:20

Νίκη Αιγινίου:17

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το σετ, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι και το 6-6. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν με σέρβις του Αμορόσο στο φιλέ, πίσω στο σκορ με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Ωστόσο απάντησαν με δυο αναπάντητους πόντους (σέρβις των γηπεδούχων στο φιλέ και μπλοκ του Καριπίδη στον Ρουμελιώτη) ισοφαρίζοντας σε 8-8. Το σετ κύλησε σε αυτόν τον ρυθμό και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει πάνω από δυο πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε το πρώτο set ball στο 23-24, ωστόσο το σετ τελείωσε στο 26-28 με υπογραφή Γκάλιτς ο οποίος είχε συμμετοχή και στους 3 τελευταίους πόντους της ομάδας του.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά έχοντας αποφασίσει να τελειώσουν το σετ από νωρίς, παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή (1-3, 5-7, 11-13).

Οι Πατρινοί εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν άνοιγε τη διαφορά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν 13-13. Έκτοτε η Παναχαϊκή δεν ξανά έχασε το προβάδισμα και κέρδισε σχετικά εύκολα το σετ με 25-20.

Με την ψυχολογία υπέρ τους οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να ακολουθήσει. Παρότι το «τριφύλλι» είχε πάλι το προβάδισμα έστω και οριακά (2-4, 4-6, 5-7) δεν κατάφερνε να ανοίξει τη διαφορά.

Η γηπεδούχος ομάδα από το 8-8 και έπειτα δεν κινδύνεψε από τους «πράσινους» και μετά το 16-16, άνοιξε τη διαφορά σταθερά, τελειώνοντας το σετ εύκολα με 25-18, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο.

Το παιχνίδι στο τελευταίο σετ έγινε επεισοδιακό αφού μετά από την διακοπή του αγώνα το ματς συνεχίστηκε με τις δυνάμεις των ΜΑΤ να βρίσκονται μπροστά από τους οπαδούς της Παναχαϊκής.

Η διακοπή δεν έκανε καλό στον Παναθηναϊκό καθώς έπειτα από ένα ισορροπημένο σετ στο οποίο η ομάδα του Καλμαζίδη βρισκόταν μπροστά πότε με έναν πότε με δυο πόντους, βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 20-23.

Σε αυτό το σημείο το παιχνίδι έγινε θρίλερ, οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, οι «πράσινοι» σπατάλησαν 3 set ball (23-24, 24-25, 25-26,­) με τον Ρουμελιώτη να δίνει το προβάδισμα στην Παναχαϊκή με 30-29.

Το ματς διακόπηκε εκ νέου, και η Παναχαϊκή μέσα στον χαμό που επικρατούσε πήρε τον νικητήριο πόντο τελειώνοντας το σετ (31-29)και παράλληλα το παιχνίδι (3-1).

Τα σετ: 26-28, 25-20, 25-18, 31-29

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 14 (12/31 επ, 2 άσσοι, 59% υπ – 41% άριστες), Σαρικεΐσογλου 20 (15/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 52% υπ – 40% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 22 (16/20 επ, 6 μπλοκ), Ν. Ρουμελιώτης 16 (11/28 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Βλαχοστάθης 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ, 53% υπ – 21% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Π. Ρουμελιώτης 1 (1 άσσος), Πεφάνης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/27 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ – 28% άριστες), Στιβαχτής 6 (3/4 επ, 3 μπλοκ), Αμορόσο 8 (7/11 επ, 1 μπλοκ), Μουρ 7 (3/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέλος 15 (12/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 10 (8/23 επ, 2 μπλοκ, 46% υπ – 12% άριστες) / Κουρούπης (λ, 38% υπ – 27% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Πολυχρονιάδης.