Βόλεϊ

Ξέχασε το καλό του πρόσωπο στο 1ο σετ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τα Βριλήσσια με 1-3 (25-22,22-25, 18-25 και 14-25) στο κλειστό της Κυψέλης έχοντας καλό πρόσωπο μόνο στα δυο πρώτα σετ.

Πλέον οι «πράσινες» καλούνται να ξαναεπαναλάβουν το break στην έδρα των Βριλησσίων για να καταφέρουν να πάρουν την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών στο βόλεϊ.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούσση μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς διαφορά στο σκορ (4-2, 8-3, 9-6), εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των παικτριών των Βριλησσίων και το πολύ καλό της μπλοκ.

Για τη Ρούξι, για τον Γιώργο, για την Πέννυ και για κάθε ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ το 27ο είναι το πιο «γλυκό» 1.111 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στη συνέχεια η ομάδα των Βριλησσίων προσπάθησε να μπει στο σετ μειώνοντας στους δυο πόντους (11-9, 12-10), ωστόσο οι «πράσινες» με Βασιλαντωνάκη και Καββαδία άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (16-12).

Η απόδοση του «τριφυλλιού» έπεφτε σταδιακά επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να μειώσουν στον πόντο (21-20), αλλά η Βασιλαντωνάκη και η Μερτέκη ξαναέδωσαν αέρα τριών πόντων στην ομάδα του Ρούσση (23-20). Ένα άστοχο σέρβις της Χατζηνικολάου διαμόρφωσε το σκορ στο πρώτο σετ (25-22) με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-0.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν πιο δυνατά και να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα (3-4, 4-8, 7-11). Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε τα Βριλήσσια σε όλη τη διάρκεια του σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 16-16, πέρασε μπροστά με 19-17 με επιθετική αιχμή την Καββαδία, ωστόσο έχασε την συγκέντρωση της στις τελευταίες φάσεις του σετ, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε η ομάδα των Βριλησσίων ισοφαρίζοντας σε 1-1 (22-25).

Το 3ο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στη μεγαλύτερη διάρκεια του (4-4, 7-7, 9-9). Τα Βριλήσσια με αιχμές τις Ριμπέιρο και Χαντάβα άνοιξαν την διαφορά (13-16, 16-20) με τον Γιώργο Ρούσση να ζητά εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Οι «πράσινες» δεν βρήκαν τις λύσεις και τα Βριλήσσια το εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας διαφορά 6 πόντων (17-23). Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του σετ με τις φιλοξενούμενες πλέον να έχουν το προβάδισμα με 1-2 (18-25).

Η κακή ψυχολογία του Παναθηναϊκού επέτρεψε στα Βριλήσσια να μπουν δυναμικά στο 4ο σετ και να ανεβάσουν γρήγορα τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (2-6, 2-9, 2-13). Το «τριφύλλι» ανέβασε την απόδοση του και μείωσε σε 7-16 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και οι «πράσινες» δεν βρήκαν τρόπο αντίδρασης, χάνοντας το σετ με 14-25 και το ματς με 1-3.

Τα σετ: 25-22, 22-25, 18-25, 14-25