Βόλεϊ

Ιδανικό φινάλε

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις τις, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού, αφού επικράτησε με 1-3 σετ των Βριλησσίων. Έτσι το πρωτάθλημα κλείνει με τις "πράσινες" στην 3η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στην έξοδο στην Ευρώπη και στο Τσάλεντζ Καπ.

Με δύο εκτός έδρας νίκες, τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση, επικράτησαν στη σειρά των Βριλησσίων με 2-1, κλείνοντας ιδανικά τη χρονιά, που τις βρίσκει στην 3η θέση του πρωταθλήματος και παράλληλα εξασφάλισαν την έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Δυναμικά ξεκίνησαν τα κορίτσια στο 1ο σετ και απ’ την αρχή του, πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα, με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, να βρίσκει τις “πράσινες” μπροστά στο σκορ με (5-8).

Στην συνέχεια του αγώνα η ομάδα των Βριλησσίων, ισορρόπησε το ματς ισοφαρίζοντας με (9-9), όμως οι “πράσινες” έλαβαν εκ νέου τα ηνία του σετ και προσπέρασαν ξανά με (11-12). Απ’ εκείνο το σημείο του σετ και μετά η διαφορά ολοένα και αυξανόταν, με τις “πράσινες” να το κατακτούν τελικά με (20-25).

Στο 2ο σετ οι “πράσινες” ξεκίνησαν δυνατά, όμως τα Βριλήσσια αντέδρασαν και προσπέρασαν στο σκορ με (10-7). Οι “πράσινες” επανήλθαν γρήγορα στο ματς, μειώνοντας αρχικά σε (13-12) και ισοφαρίζοντας 2 φορές στο σετ (19-19 κ 23-23). Όμως το σετ έκλεισε με τις παίκτριες των Βριλησσίων να το κατακτούν με (25-23).

Το 3ο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι δίπλα-δίπλα στο σκορ μέχρι το (13-14), που τα κορίτσια του “τριφυλλιού”, βρήκαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με (14-17). Από εκείνο το σημείο και μετά, το σετ ήταν ένας μονόλογος για τις “πράσινες”, που δεν δυσκολεύτηκαν να το κατακτήσουν με (22-25).

Τα κορίτσια του Ρούσση, μπήκαν αποφασισμένα να φύγουν με τη νίκη από τα Βριλήσσια και πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο 4ο σετ με (4-7).  Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δώσει ώθηση, ώστε ν’ ανεβάσουν τη διαφορά στο (7-16). Με αποτέλεσμα το σετ να κλείσει για το “τριφύλλι” στο (19-25).

Έτσι μετά απο τη νίκη κόντρα στα Βριλήσσια οι “πράσινες” τερμάτισαν στην 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, παίρνοντας και το εισιτήριο που οδηγεί στην έξοδο στην Ευρώπη και στο Τσάλεντζ Καπ.

Τα σετ: 20-25, 25-23, 22-25, 19-25

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Σαμαράς – Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ριμπέιρο 9 (8/26 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 33% άριστες), Τουριάφ 20 (16/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 8 (5/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χαντάβα 13 (11/35 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 24% άριστες), Κοκκίου –λ (63% υπ. – 37% άριστες), Καραγκούνη, Γιοβάνη 1 (1/7 επ.), Λεωνίδου 1 (1 άσο), Μαβιλίδη (2 άσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρούσσης): Γκούζου 12 (6/12 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (9/33 επ., 3 άσοι, 5 μπλοκ), Καββαδία 7 (3/7 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 15 (11/33 επ., 4 άσοι, 48% υπ. – 33% άριστες), Τσίμα 21 (15/37 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 52% υπ. – 32% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (1/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), /Κελεσίδου –λ (77% υπ. – 64% άριστες), Νούσια