Βόλεϊ

Αγκαλιά με την παραμονή

Αγκαλιά με την παραμονή στην κατηγορία είναι ο Παναθηναϊκός που επικράτησε 3-1 σετ της Νίκης Αιγινίου. Οι «πράσινοι», πλέον θέλουν νίκη με 3-0 ή 3-1 κόντρα στην Παναχαϊκή, με δύο αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε των πλέι άουτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο 1ο σετ και κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ μετά το (8-7), φτάνοντας στο (11-7) και αργότερα σε (18-14), δείχνοντας πως θα πάρουν το σετ του ανήκει. Έτσι και έγινε, με το «τριφύλλι» καλύτερο σε όλες τις κατηγορίες να επικρατεί με (25-19).

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει και πάλι μετά τους 8 πόντους. Το σκορ έφτασε στο (13-9), με τους «πράσινους» να είναι εξαιρετικοί στις επιθέσεις τους, αλλά και στην υποδοχή.

Απ’ την άλλη η Νίκη, δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, αφού βρέθηκε πίσω και με πέντε πόντους (20-15) και τελικά έχασε και το 2ο σετ με (25-21).

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε το ίδιο παθιασμένος και έδειξε σημάδια χαλαρότητας, δίνοντας παράλληλα την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να μπουν στο ματς.

Το «τριφύλλι» είχε πολύ χαλασμένη υποδοχή και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ (12-19), πριν κάνει την αντεπίθεσή του και μειώσει στο (16-20), αλλά και στο (19-22). Όμως η Νίκη ήταν ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να πάρει το σετ και να μειώσει με (20-25).

Όλα αυτά άλλαξαν και πάλι στο τέταρτο και τελευταίο όπως αποδείχτηκε σετ, εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θυμήθηκε τον καλό του εαυτό και δεν άφησε περιθώρια στην Νίκη. Οι «πράσινοι» λοιπόν εμφανώς αποφασισμένοι να τελειώνουν με την νίκη, πήραν το σετ με (25-20) και έκαναν το 3-1.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 20-25, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (16/31 επ, 38% υπ – 17% άριστες), Στιβαχτής 5 (3/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμορόσο 11 (6/13 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μουρ 6 (4/5 επ, 2 μπλοκ), Μπέλος 14 (11/31 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 17 (14/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48% υπ – 28% άριστες) / Κουρούπης (λ, 61% υπ – 44% άριστες), Λιόντας, Καπίρης, Μανιόπουλος 2 (1/5 επ, 1 άσσος), Μαδούρας, Πολυχρονιάδης

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Γιάννης Μέλκας): Παλέντζας 26 (23/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αναστασιάδης 1 (1/2 επ), Νταλιέγκε 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (8/18 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ – 25% άριστες), Μακ Λαχλίν 8 (8/21 επ, 46% υπ – 23% άριστες), Χαραλαμπίδης 11 (4/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ) / Αγγελής (λ, 36% υπ – 14% άριστες), Β. Γεωργόπουλος, Μπλάνκενάου 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Γκορίδης, Α. Γεωργόπουλος.