Βόλεϊ

Χαλαρή… ήττα

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τον Άρη στη Μίκρα με 3-1 σετ (25-17, 20-26, 25-16 και 25-19), στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της volleyleague ΟΠΑΠ.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε χαλαρός και χωρίς μεγάλη διάθεση και έχοντας εξασφαλίσει την παραμονή του στην κατηγορία, μετά και από τη νίκη επί της Παναχαϊκής, γνώρισε την ήττα από τον Άρη στην Μίκρα. Πλέον οι «πράσινοι» βρίσκονται στην 2η προνομιούχο θέση που εξασφαλίζει την παραμονή, έχοντας 31 βαθμούς, με τον Άρη να φτάνει του 32 μετά και το σημερινό τρίποντο, στην ειδική βαθμολογία των πλέι άουτ.

Μετά και τα σημερινά αποτελέσματα (η Παναχαϊκή νίκησε την Νίκη Αιγινίου) Παναθηναϊκός και Άρης έμειναν στην κατηγορία, ενώ αποχαιρέτησαν Παναχαϊκή και Νίκη Αιγινίου.

Η ΕΣΑΠ θα αποφασίσει από αύριο αν θα διεξαχθούν οι αγώνες της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής οι οποίοι δεν έχουν καμία σημασία ως προς την παραμονή αλλά μόνο ως προς την τελική βαθμολογική κατάταξη.

Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών
Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών 11.433 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και αναγκάστηκε από τα πρώτα λεπτά να κυνηγάει τον Άρη στο σκορ (8-5, 14-9, 19-12). Οι «κίτρινοι» έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17, κάνοντας το 1-0.

Η ομάδα του Σπύρου Φίνου ξεκίνησε με φόρα και το 2ο σετ παίρνοντας το προβάδισμα με 6-3 και 8-5 στη συνέχεια. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το «τριφύλλι ξύπνησε και κατάφερε να ψαλιδίσει τη διαφορά (9-8). Ο Άρης ωστόσο αντέδρασε και πάλι παίρνοντας διαφορά τριών πόντων (12-9).

Η πίεση των «πρασίνων» απέφερε καρπούς και παρά το γεγονός πως στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ η ομάδα του Καλμαζίδη βρισκόταν πίσω στο σκορ (16-14), προηγήθηκε του Άρη για πρώτη φορά στο 2ο σετ με 17-18 και στη συνέχεια με 18-19. Το «τριφύλλι» διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ, παίρνοντας εύκολα το σετ με 20-25, σε μόλις 26 λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στα προηγούμενα δυο σετ δεν μπήκε δυνατά με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ (6-3, 7-4). Οι δυο ομάδες έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-6 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Άρης κατάφερε να ξεφύγει με 10-6 μετά το τάιμ άουτ, με τους κίτρινους να ανεβάζουν και άλλο τη διαφορά με ένα σερί 4-0 διαμόρφωσαν το 15-8 (από 11-8), με τον Παναθηναϊκό να απαντάει (15-11). Ο Άρης όμως συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά (18-11), παίρνοντας μεγάλο πλεονέκτημα για την κατάκτηση του 3ου σετ.

Οι κίτρινοι κράτησαν την διαφορά, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να αντιδράσει με το σετ να πηγαίνει υπέρ των γηπεδούχων με 25-16.

Η ψυχολογία ήταν υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πήραν το προβάδισμα στο 4ο σετ από νωρίς (4-1, 6-2). Ο Άρης εκμεταλλευόμενος τη χαλαρότητα των «πρασίνων» πήγε σε σύντομο χρονικό διάστημα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-2).

Ο Γιάννης Καλμαζίδης αφύπνισε τους παίκτες του μετά το τάιμ άουτ, με το «τριφύλλι» με ένα γρήγορο επιμέρους 3-0, να μειώσει σε 8-5. Ο Παναθηναϊκός κυνηγούσε συνεχώς τον Άρη στο σκορ δίχως όμως να μπορεί να ρίξει τη διαφορά κάτω από τρεις πόντους (11-8).

Ο Άρης έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά πέντε πόντων (16-11), με τον Άρη να ανοίγει και άλλο την ψαλίδα στη συνέχεια του παιχνιδιού (21-15). Ο Άρης δεν έχασε το προβάδισμα στο σκορ και μοιραία πήρε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό με 3-1 σετ (25-19).

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-20, 25-16, 25-19)

ΑΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 10 (8/15 επ, 2 μπλοκ, 77% υπ – 27% άριστες), Ντινας 11 (3/6 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γάτσης 7 (3/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αρμενάκης 19 (14/26 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 11 (10/13 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ – 38% άριστες) / Γκαράς (λ, 92% υπ – 54% άριστες), Παπαδημητρίου 5 (4/4 επ, 1 μπλοκ, 92% υπ – 23% άριστες), Τσομπάνογλου, Ίλις 1 (1/1 επ), Χατζηπαραδείσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 17 (11/25 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 94% υπ – 36% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/2 επ), Αμορόσο 2 (2 μπλοκ), Μουρ 5 (3/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 18 (17/35 επ, 1 άσσος), Καρυπίδης 9 (9/19 επ, 96% υπ – 38% άριστες) / Κουρούπης (λ, 75% υπ – 50% άριστες), Καπίρης, Μανιόπουλος, Μαδούρας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)