4ος ο Παναθηναϊκός

Πολύ καλές επιδόσεις πέτυχαν οι αθλητές σκοποβολής του Παναθηναϊκού στο Grand Prix 2014 που διοργάνωσε η ΣΚ.Ο.Ε., στο σκοπευτήριο του Βύρωνα.

Αναλυτικά:

«Τα τελευταία τρία σαββατοκύριακα (13-14/9, 20-21/9 και 27-28/9) πραγματοποιήθηκε το Grand Prix για το 2014 που διοργάνωσε η ΣΚ.Ο.Ε., στα σκοπευτήριο του Βύρωνα και της Μαλακάσας. Οι αγώνες χωρίζονται σε δύο κατηγορίες. Την Α και τη Β. Στην Α μπαίνουν όλοι όσοι έχουν συμπληρώσει το 40ό έτος και άνω, ενώ στη Β όλοι όσοι είναι κάτω των 40 ετών.

Ο Παναθηναϊκός, έχοντας για πρώτη φόρα, μία από τις πολυπληθέστερες ομάδες του Grand Prix, κατάφερε να κατακτήσει την 3η θέση ανάμεσα σε 14 ομάδες στην κατηγορία των πιστολιών και την 10η στην κατηγορία των τουφεκιών ισοβαθμώντας με την ομάδα του “Παύλου Μελά”. Στη γενική κατάταξη, ο Παναθηναϊκός κατέλαβε την 4η θέση ισοβαθμώντας με τη Σ.Λ. ΖΕΥΣ με 120 βαθμούς.

ΜΠΑΜ με Χαντάβα!
ΜΠΑΜ με Χαντάβα! 2.364 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το πρώτο σαββατοκύριακο (13-14/9) ο Παναθηναϊκός εκπροσωπήθηκε από τον έφορο του τμήματος, ο οποίος φρόντισε να διατηρήσει την καλή παράδοση που έχει στα πυροβόλα. Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου (Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης Ταχύτητας) Στο συγκεκριμένο αγώνα ο Κατσίρης κατέκτησε τη 2η θέση στην κατηγορία του, πετυχαίνοντας προσωπικό ρεκόρ με 551/600 χάνοντας τη 1η θέση για 3 μόλις βαθμούς. Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου (Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης 30+30) Και πάλι ο Κατσίρης κατέκτησε τη 2η θέση χάνοντας την 1η για μόλις 4 βαθμούς. Και το Σάββατο και την Κυριακή, ο Κατσίρης δεν απειλήθηκε από τους αντιπάλους του, αφού η διαφορά του με τους 3ους ήταν 30 και 40 βαθμοί (περίπου) αντίστοιχα.

Το δεύτερο σαββατοκύριακο (20-21/9) η Ομάδα εκπροσωπήθηκε από 4 σκοπευτές. Οι Δημήτρης Κατσίρης, Νίκος Κοκκινάκης και Γιάννης Καμπούρης πήραν μέρος στην “Β” κατηγορία, ενώ ο Διονύσης Λιβέρης στην “Α”. Σάββατο 20 Σεπτεμβρίου (Πιστόλι Ταχύτητας) Ο Δ. Κατσίρης με μεγάλη εμφάνιση κατέκτησε τη 2η θέση με 520/600. Αυτή ήταν η τρίτη φορά που έριχνε στο συγκεκριμένο αγώνισμα και έκανε και προσωπικό ρεκόρ, δίνοντας αρκετούς βαθμούς στην Ομάδα. Ο Ν. Κοκκινάκης κατέλαβε την 9η θέση με μέτρια εμφάνιση (468/600) δίνοντας όμως βαθμούς στον Παναθηναϊκό, όπως και ο Γ. Καμπούρης που ακολούθησε στη 10η θέση με επίδοση 451/600. Να σημειώθεί ότι ο Καμπούρης έριξε πρώτη φορά στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Ο Διονύσης Λιβέρης, κατέκτησε την 4η θέση στην κατηγορία του, με 498/600, δίνοντας παράλληλα βαθμούς στην Ομάδα. Κυριακή 21 Σεπτεμβρίου (Πιστόλι Standard) Ο Καμπούρης, που έριξε για πρώτη φορά αυτό το αγώνισμα, κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση με εξαιρετική εμφάνιση (533/600)! Ακολούθησε ο Κατσίρης στην 4η θέση με επίδοση 515/600 και ο Κοκκινάκης στη 10η θέση με 476/600. Στην “Α” κατηγορία, ο Παναθηναϊκός εκπροσωπήθηκε από τον Διονύση Λιβέρη ο οποίος κατέλαβε την 2η θέση με εξαιρετική εμφάνιση (529/600) και τον Νίκο Παρασκευόπουλο που κατετάγη 11ος με 404/600.

Το τρίτο σαββατοκύριακο (27-28/9) η Ομάδα εκπροσωπήθηκε από 14 σκοπευτές. Οι Δημήτρης Κρανάς, Θοδωρής Λουκόπουλος, Δημήτρης Κατσίρης, Νίκος Κοκκινάκης, Γιάννης Καμπούρης, Διονύσης Λιβέρης, Φώτης Λιακώνης, Παναγιώτης Βαρτάλας, Τίτος Καρρέρ, Νίκος Κόκκινος και Νίκος Παρασκευόπουλος από τους άντρες και οι Έλενα Μπουζαλά, Πελαγία Βουιδάσκη, Βιργινία Βουιδάσκη από τις γυναίκες, συνέθεσαν μία από τις πολυπληθέστερες ομάδες του Grand Prix και σίγουρα μία από τις πιο πετυχημένες διότι τελικό αποτέλεσμα μας δικαίωσε όλους! Σάββατο 27 Σεπτεμβρίου (Αεροβόλο Πιστόλι) Στους άνδρες, ο Παναθηναϊκός εκπροσωπήθηκε από 7 αθλητές. Στην κατηγορία “Α” ο Δ. Κρανάς κατετάγη 5ος με επίδοση 550/600 και ο Θ. Λουκόπουλος 13ος με 527/600. Στην κατηγορία “Β”, είχαμε τον Γιάννη Καμπούρη 3ο με 563/600, τον Νίκο Κοκκινάκη 6ο με 559/600, τον Δημήτρη Κατσίρη 8ο με 557/600, τον Παναγιώτη Βαρτάλα 17ο με 530/600, τον Φώτη Λιακώνη με 518/600 και τον Τίτο Καρρέρ 22ο με 494/600. Στις γυναίκες η Έλενα Μπουζαλά κατετάγη 8η με 296/400 στην κατηγορία “Α”, ενώ η Πελαγία Βουιδάσκη με 302/400 11η και η αδελφή της, η Βιργινία 12η με επίδοση 596/400. Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου (Ελεύθερο Πιστόλι / Αεροβόλο Τουφέκι) Στο Ελεύθερο Πιστόλι ανδρών στην κατηγορία “Α”, ο Δ. Λιβέρης κατετάγη 4ος με επίδοση 506/60, ο Δ. Κρανάς 5ος με 494/600 και ο Ν. Παρασκευόπουλος 10ος με επίδοση 429/600. Στην κατηγορία “Β” ο Ν. Κοκκινάκης κατέλαβε την 7η θέση με 502/600, ο Δ. Κατσίρης την 8η με 497/600 και ο Π. Βαρτάλας την 14η με 440/600. Στο Αεροβόλο Τουφέκι ανδρών, ο Νίκος Κόκκινος με προσωπικό ρεκόρ κατετάγη 3ος στην κατηγορία του με επίδοση 586,6/654 ενώ ο Τίτος Καρρέρ κατέκτησε την 9η θέση με 472,1/654.

Συγκεντρωτικά, αναφέρουμε ότι ο έφορος του τμήματος, Δημήτρης Κατσίρης κατέκτησε στην γενική κατάταξη τη 2η θέση ανάμεσα σε 15 αθλητές της κατηγορίας του με μόλις 3 βαθμούς πίσω από τον 1ο. Είναι μία εξαιρετική επίδοση που δείχνει ότι η Παναθηναϊκή Σκοποβολή, έχει μπει πλέον για τα καλά στις ράγες των επιτυχιών κάνοντας κάθε χρόνο και ένα τεράστιο άλμα προς την κορυφή. Ο Σύλλογος κατέκτησε την 3η θέση στα πιστόλια (με 120 βαθμούς) στο Grand Prix αποδεικνύοντας σε εχθρούς και φίλους ότι οι πράξεις και τα αποτελέσματα μιλούν από μόνα τους για την προσπάθεια που γίνεται το τελευταίο 1,5 χρόνο. Ενδεικτικό είναι ότι πέρσι ήμασταν 6οι με 53 βαθμούς. Λιγότερο από τους μισούς τους φετινούς!

Τέλος, το τμήμα σκοποβολής θέλει να ευχαριστήσει τη Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος για τη διευκόλυνση που παρείχε στου αθλητές του συλλόγου με την παραχώρηση πυροβόλων όπλων. Η απόκτηση και πάλι άδειας πυροβόλων όπλων μετά από σχεδόν 13 χρόνια είναι ιδιαίτερα σημαντική και είναι βέβαιο ότι η ομάδα θα πρωταγωνιστήσει τα επόμενα χρόνια.

Aκολουθεί λίστα με την κατάταξη των αθλητών μας, βάσει των βαθμών που έδωσαν στην Ομάδα. ΑΝΔΡΕΣ Κατηγορία Α (Πιστόλι) Δ. Λιβέρης 5ος / 23 βαθμοί Δ. Κρανάς 11ος / 12 βαθμοί Ν. Παρασκευόπουλος 25ος / 1 βαθμός Κατηγορία Β Δ. Κατσίρης 2ος / 40 βαθμοί Γ. Καμπούρης 7ος / 19 βαθμοί Ν. Κοκκινάκης 12ος / 12 βαθμοί Κατηγορία Α (Τουφέκι) Ν. Κόκκινος 6ος / 8 βαθμοί Κατηγορία Β (Τουφέκι) Τ. Καρρέρ 12ος / 2 βαθμοί

ΓΥΝΑΙΚΕΣ Κατηγορία Α (Πιστόλι) Ε. Μπουζαλά 9ος / 3 βαθμοί

Η Ομάδα ετοιμάζεται για τον τελευταίο μεγάλο αγώνα της χρονιάς που θα πραγματοποιηθεί μέσα στον Οκτώβριο με την ονομασία «Πρωτάθλημα Κέντρου».