Match Center

Εδώ είναι ΟΑΚΑ!

Με τον κόσμο να αποδεικνύεται ο 6ος παίκτης, ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στις υποχρεώσεις του στο top16, επικρατώντας με 83-76 της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μεγάλος πρωταγωνιστής στα τελευταία λεπτά ο Έι Τζέι Σλότερ, που τελείωσε το ματς, με 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να πάρει την νίκη στο πρώτο παιχνίδι του top-16 και το κατάφερε, μετά από ένα τρομερό σε εξέλιξη παιχνίδι. Σημαντική βοήθεια έδωσε και ο κόσμος ο οποίος και γέμισε το κλειστό ΟΑΚΑ και στήριξε με την φωνή του την ομάδα.

Απ την αρχή του ματς, το «τριφύλλι» θέλησε να βάλει τη μπάλα μέσα στη ρακέτα, ώστε να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο τον όγκο του Εστεμπάν Μπατίστα, όμως η Μακάμπι με καλάθια των Τάϊους και Λίνχαρτ πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 4-2 στο 2ο λεπτό.

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν γρήγορα με τον Γιάνκοβιτς σε (6-6), όμως η Μακάμπι ξέφυγε εκ νέου στο σκορ με (6-10) ακριβώς με το πεντάλεπτο στο πρώτο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» ήταν αρκετά άστοχοι από τη γραμμή των 6,75, καθώς οι προσπάθειες των Διαμαντίδη, Σλότερ και Φώτση, έβρισκαν «σίδερο».

Μάλιστα η Μακάμπι έφτασε γρήγορα στο +6 (6-12) στο 6ο λεπτό με δύο βολές του Ράντλ. Ο Διαμαντίδης από πλευράς «τριφυλλιού», έδωσε λύση στο σκορ για το (8-12), όμως με τρίποντο του Λίνχαρτ, η Μακάμπι είχε άμεση απάντηση για το +7 (8-15).

Ο Ντε Μάρκους Νέλσον με δύο πόντους μείωσε σε (10-15) στο 8’, ενώ και ο Μαυροκεφαλίδης με μια βολή μείωσε στο -4 για το (11-15). Με τον Γκιστ από την γραμμή της φιλανθρωπίας να σημειώνει το (12-17).

Ο Αμερικανός φόργουορντ με σουτ τριών πόντων έσπασε στη συνέχεια το ρόδι.. και έστειλε τη διαφορά στο καλάθι για το (15-17), λίγο πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Το πρώτο δεκάλεπτο εν τέλει έκλεισε με καλάθι του Πάργκο πάνω σε άμυνα, βρίσκοντας τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με (14-19).

Με σκορ από πλευράς Μακάμπι ξεκίνησε και το 2ο δεκάλεπτο, καθώς ο Τάϊους με κάρφωμα έστειλε τη διαφορά στο +6 για το (15-21).

Ο Πάργκο στη συνέχεια βρήκε σκορ από τα 6,75 για τους Ισραηλινούς, με τον Ράντλ να προσφέρει άλλους δύο πόντους για το +9 και το (16-25) στο 12’.

Ο Μαυροκεφαλίδης από πλευράς των «πράσινων» βρήκε στόχο μετά από αρκετή ώρα για το (18-25), όμως ο Χέινς με τρίποντο έστειλε το ματς στο +10 για το (18-28).

Το σερί των Ισραηλινών συνεχίστηκε, αφού οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν κακοί αμυντικά και με καλάθια των Ράντλ και Τάϊους, η διαφορά πήγε στο +14 (18-32).

Η απάντηση από πλευράς «τριφυλλιού» ήρθε με τους Γκιστ και Σλότερ, να μειώνουν γρήγορα για το (22-32).

Ο Πάργκο με τρίποντο ανέβασε ξανά το ματς στο (22-35), όμως με 5 προσωπικούς πόντους του Μπατίστα, ο Παναθηναϊκός μείωσε γρήγορα για το (27-35), στο 14’.

Το «τριφύλλι» προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου και με 5 πόντους του Γιάνκοβιτς μείωσε για το 33-41, πριν το τρίποντο του Διαμαντίδη, στείλει το ματς στο -5 για το (36-41), στο 19’.

Το ματς πήρε φωτιά, δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ημιχρόνου, αφού το «τριφύλλι» ζεστάθηκε στην περιφέρεια και ο Νέλσον με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο καλάθι, για το (39-41).

Τα διαιτητικά λάθη πήγαν να βάλουν φωτιά στο ματς, όμως το σκορ με τη λήξη του 2ου δεκαλέπτου, βρήκε τη διαφορά στους +4 για το (39-43).

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, το «τριφύλλι» με ένα μικρό σερί 4-0, έφερε το ματς στα ίσια για το (43-43), όμως η Μακάμπι απάντησε με δύο τρίποντα των Λίνχαρτ και Ράντλ, για το (43-49).

Ο Μπατίστα με καλάθι και φάουλ μείωσε στο 23’ για το (46-49) και δευτερόλεπτα μετά, ο Νέλσον μείωσε στον πόντο για το (48-49).

Η Μακάμπι είχε και πάλι την απάντηση από τα 6,75 και με 5-0 σερί ανέβασε ξανά την διαφορά στους +5 για το (48-54).

Ο Σλότερ με τρίποντο μείωσε στο (51-54), όμως η Μακάμπι με τέσσερις πόντους του Τάϊους, πήρε ξανά διαφορά ασφαλείας για το (51-58) στο 26’ του ματς.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, πήρε εκ νέου τ’ όπλο του και με τρίποντο σημείωσε το (54-58), πριν έρθει ο Πάργκο να κάνει το (54-60).

Η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +10 για τη Μακάμπι ένα λεπτό πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, αφού ο Ράντλ με 6 προσωπικούς πόντους έστειλε το ματς στο (54-64). Όμως, με το Διαμαντίδη κεφάτο, το «τριφύλλι» επέστρεψε και μείωσε στο -4 για το (60-64), με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Το 4ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γκιστ να βρίσκει σκορ από πλευράς «τριφυλλιού», όμως η Μακάμπι με τον Πάργκο είχε απαντήσεις, πριν έρθει ο Σλότερ να φέρει με τρίποντο το ματς στα ίσια για το (68-68).

Το προβάδισμα στο «τριφύλλι» το έδωσε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης για το (70-68), πριν έρθει εκ νέου ο Πάργκο για το (70-70).

Ο Νέλσον με βολές έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» για το (72-70), με τα τελευταία δυόμιση λεπτά να είναι θρίλερ.

Το ματς πήγε όπως αναμενόταν στις βολές, με τον Μπατίστα να δείχνει ζεστός για το (74-70), όμως ο Οχαγιόν με τρίποντο, έδωσε συνέχεια στο θρίλερ για το (74-73).

Ο Τζέιμς Γκιστ έδωσε ξανά αέρα +3 για το «τριφύλλι» με δύο βολές για το (76-73), με τον Οχαγιόν να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το (76-75), ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σλότερ, αφού με δικό του καλάθι, το ματς ξαναπήγε στο +3 για το «τριφύλλι» (78-75) με 48,5 δευτερόλεπτα ν’ απομένουν.

Το αμυντικό ριμπάουντ του Μπατίστα αποδείχθηκε καταλυτικό μετά το άστοχο σουτ των Ισραηλινών, αφού ακολούθησε το καλάθι του Διαμαντίδη για το «μαξιλαράκι» ασφαλείας των 5 πόντων της διαφοράς (80-75).

Το τελικό (83-76) γράφτηκε με δυναμίτη του Σλότερ από τα 6,75, με το «τριφύλλι», να ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο top16.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-43, 60-64, 83-76

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Πάργκο 8, Χάινς 9 (2), Ράντλ 18, Λίνχαρτ 18 (3), Τάιους 14, Κόεν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.