Εύκολο απόγευμα στην Κυψέλη

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Ρέθυμνο στο κλειστό της Κυψέλης και με 3-0 σετ επικράτησε της κρητικής ομάδας, για την 14η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών, λίγες ημέρες μετά την δύσκολη νίκη επί του Μαρκόπουλου στα Μεσόγεια.

Το «τριφύλλι» δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει με 6-7 στις αρχές του πρώτου σετ. Σταδιακά οι «πράσινες» κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 13-12, ωστόσο η ομάδα του Ρεθύμνου είχε τις απαντήσεις και σε ένα κρίσιμο σημείο προηγήθηκε με 19-20. Η Μερτέκη με δύο προσωπικούς πόντους της έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό στο 21-20, με το πρώτο σετ τελικά να τελειώνει με 25-21.

Στο δεύτερο σετ μετά το πολύ καλό ξεκίνημα με το 3-0, το Ρέθυμνο κατάφερε και μείωσε την διαφορά, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει το προβάδισμα. Μάλιστα στα μισά του σετ, το «τριφύλλι» κατάφερε να ανοίξει την ψαλίδα και με το σκορ στο 13-8 έδειχνε πως δύσκολα δεν θα κάνει το 2-0 στα σετ. Τελικά το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να αντισταθεί στην κυριαρχία του «τριφυλλιού» και με το 25-16, ο Παναθηναϊκός ήταν πλέον ένα σετ μακριά από την νίκη.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και με το 10-3 έδειξε πως το παιχνίδι πλέον είναι δικό του. Το Ρέθυμνο φαινόταν πως δεν μπορεί να αντιδράσει και η διαφορά συνέχισε να είναι μεγάλη, με τον αγώνα να έχει κριθεί πλέον μετά το 19-7. Το τελικό σκορ βρήκε τον Παναθηναϊκό να πανηγυρίζει την νίκη με 3-0 επί της κρητικής ομάδας, με το τρίτο σετ να τελειώνει στο 25-11.

Τα σετ: 25-21, 25-16, 25-11.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Μεταξά 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Βίλκου 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσίμα 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Πατσέκο 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (73% υπ. – 27% άριστες) / Παπαδοπούλου 2 (2 άσοι), Τσατσούρι, Γιαννακοπούλου 1 (1/2 επ.).

Ρέθυμνο (Ζιώγας): Κλεισιάρη 10 (8/23 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 16% άριστες), Τσέιμπερς 8 (7/25 επ., 1 άσο, 64% υπ. – 55% άριστες), Παρασκάκη 1 (1 μπλοκ), Τσελάνη 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ξαγοραράκη 4 (4/8 επ.), Ζούνιτς 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Παπουτσή –λ (43% υπ. – 39% άριστες) / Χατζάκη Ρ.