Νίκησε και πάει για τετράδα

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπουλης δεν ήταν πρόβλημα για τον φορμαρισμένο Παναθηναϊκό και οι «πράσινοι» επικρατώντας με 3-1 σετ για την 21η αγωνιστική της Volleyleague, έκαναν το μεγάλο βήμα για την είσοδο στην τετράδα.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είναι σε εξαιρετική κατάσταση και μετά το διπλό απέναντι στον Ολυμπιακό την προηγούμενη εβδομάδα, πήρε ακόμα μία νίκη σήμερα επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 3-1 σετ (25-18, 25-19, 20-25, 25-18), που τον έφερε παράλληλα στην 3η θέση της βαθμολογίας.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÅÈÍÉÊÏÓ ÁËÅÎÁÍÄÑÏÕÐÏËÇÓ (VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Ο κόσμος του έδωσε ώθηση

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα ένα παιχνίδι φέτος είδε τους φίλους του να γεμίζουν το κλειστό της Κυψέλης και με την βοήθεια του κόσμου, μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά στο ματς. Το αρχικό 8-3 ήρθε ως αποτέλεσμα του καλού σερβίς και του καλού μπλοκ, αλλά ο Εθνικός σταδιακά πλησίασε στο σκορ και έφτασε τελικά στο 16-15 στα μισά του σετ. Κάπου εκεί οι «πράσινοι» σοβάρεψαν και με ένα μικρό σερί πήγαν το παιχνίδι στο 21-15, φτάνοντας τελικά και στην κατάκτηση του σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ το «τριφύλλι» δεν κατέβασε ταχύτητα και με το ξεκίνημα πήρε νέα μεγάλη διαφορά (10-3). Ο Εθνικός δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω σε εκείνο το σημείο και ο Παναθηναϊκός κρατούσε με ασφάλεια την διαφορά σε σταθερά επίπεδα. Το σετ τελικά κατέληξε στους πράσινους με 25-19 και μία μεγάλη νίκη ήταν κοντά.

Ξαναμπήκε στο παιχνίδι

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα και τα κατάφερε. Ο Παναθηναϊκός σαν να χαλάρωσε λίγο στις αρχές του σετ και το «πλήρωσε» αφού είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 9-4, νωρίς νωρίς. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μείωσαν γρήγορα σε 9-7, αλλά η διαφορά ξανά ανέβηκε λίγο αργότερα με το αρχικό 12-9 να δίνει την θέση του στο 15-11 υπέρ του Εθνικού. Το τριφύλλι μείωσε ωστόσο και πάλι 16-17 αλλά τα λάθην συνεχίστηκαν. Οι φιλοξενούμενοι τελικά ήταν πιο ήρεμοι και σοβαροί και μείωσαν σε 2-1, κατακτώντας το τρίτο σετ με 25-20.

Μπήκε για να το «καθαρίσει»

Στο τέταρτο και πλέον κρίσιμο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε για να «καθαρίσει» το ματς. Από νωρίς οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα (8-5) και δεν το έχασαν παρά τις προσπάθειες του Εθνικού (9-8). Μπέλος, Πρωτοψάλτης και Κουκ ανέλαβαν δράση και έκαναν το 14-10, πριν η διαφορά ανέβει περισσότερο στο 19-13. Το τελικό 25-18 ήρθε φυσιολογικά και ο Παναθηναϊκός «παρέα» με τον κόσμο του πανηγύρισε ακόμα μία πολύ μεγάλη νίκη.

Τα σετ: 25-18, 25-19, 20-25, 25-18.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κουκ 16 (14/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 77% υπ – 47% άριστες), Πρωτοψάλτης 25 (22/37 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 88% υπ – 56% άριστες), Χόι 14 (10/16 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πανταλέων 5 (2/7 επ, 3 μπλοκ), Μπέλος 10 (10/16 επ) / Πολυχρονιάδης (λ, 42% υπ -32% άριστες), Μπούρας (λ), Παπαδόπουλος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ 2 (1/8 επ, 1 μπλοκ, 54% υπ – 21% άριστες), Μίχαλι 8 (7/10 επ 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/1 επ, 3 άσσοι), Κιόσσης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 18 (17/30 επ, 1 μπλοκ, 69% υπ – 19% άριστες), Άντριτς 15 (14/33 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 55% υπ), Παπάζογλου 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).