«Φίνα κορίτσια» για… πρωτάθλημα!

Με μία εντυπωσιακή και συνάμα πειστική εμφάνιση οι «πράσινες» πήραν την εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού (έκαναν το 2-0 στη σειρά) και το εισιτήριο για τον τελικό του Πρωταθλήματος. Ηγετική εμφάνιση από την Τσίμα που ήταν το βασικό όπλο των «πράσινων».

Ο Παναθηναϊκός με πειστικό βόλεϊ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ απέναντι στον Πανναξιακό και πήρε το εισιτήριο για την σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος.

Με επική ανατροπή πήρε το σετ

Οι «πράσινες» μπορεί να πήραν τον πρώτο πόντο του αγώνα όμως ο Πανναξιακός φαινόταν να έχει μπει πιο δυνατά στο παιχνίδι. Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4-1 στην αρχή. Στη συνέχεια τα «φίνα κορίτσια» δεν φαίνονταν έτοιμα να αντιμετωπίσουν στα ίσα τον Πανναξιακό. Έτσι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Πανναξιακός να πάρει προβάδισμα με 15-7 και να βάλει τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Όμως ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια του σετ εμφάνισε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Μείωσε το σκορ σε 20-18 και μπήκε για τα καλά στην διεκδίκηση του . Σ’ όλη αυτή την αλλαγή στην απόδοση της ομάδας των «πρασίνων» σημαντικό ρόλο έπαιξε η Τσίμα που ήταν καθοριστική καθ’ όλη την διάρκεια του σετ. Στο πιο κρίσιμο σημείο του σετ οι «πράσινες» πέρασαν για πρώτη φορά με 23-24.Ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 24-24 όμως τα «φίνα κορίτσια» πήραν το σετ με 24-26.

Το έχασε καθαρά

Μετά από την επική ανατροπή του πρώτου σετ οι «πράσινες» είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και πήραν προβάδισμα 1-4 και 2-5 στην αρχή του δεύτερου σετ. Ταυτόχρονα όμως ο Πανναξιακός με σερί 3-0 μείωσε σε 5-6 και το παιχνίδι έγινε ιδιαίτερα ενδιαφέρον. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες με αποτέλεσμα κανείς να μην μπορεί να προβλέψει την έκβαση του σετ. Για πρώτη φορά στο σετ τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2 πόντους 13-11.Το προβάδισμα αυτό μεγάλωσε και έφτασε στο 18-14 υπέρ των κοριτσιών του Πανναξιακού. Ο Παναθηναϊκός με πόντο της Τσίμα μείωσε σε 22-17 αλλά έχασε το σετ με 25-21.

«Ξύπνησε» πάλι και το πήρε

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους. Για την ακρίβεια οι ισοπαλίες στο σετ αυτό ήταν πολλές και συνεχόμενες. Ο Πανναξιακός όμως με ένα σερί 4-0 έκανε το 11-7 και πήρε προβάδισμα. Παρά το γεγονός ότι τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 15-12 με ένα σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 15-18 και με πολύ καλή παρουσία από την Τσίμα έφτανε όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ. Με μπλοκ της Βίλκου και λάθος του Πανναξιακού το σκορ έγινε 18-23 και όλα έδειχναν ότι  οι «πράσινες» θα φτάσουν στην κατάκτηση του. Έτσι το σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 25-19 υπέρ των «φίνων κοριτσιών» του Γιώργου Ρούση.

Με σοβαρότητα και… Τσίμα

Στο τέταρτο σετ οι ομάδες είχαν βρει πλέον καλό ρυθμό και ήταν πάλι κοντά στο σκορ. Βέβαια οι «πράσινες» είχαν συνήθως το προβάδισμα όπως έγινε και στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ που προηγούνταν με 8-6. Η εντυπωσιακή Τσίμα δεν σταμάταγε να προσθέτει πόντους στο δυναμικό της. Με κάρφωμα λοιπόν έκανε το 7-11 για τον Παναθηναϊκό και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στις «πράσινες». Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση με προβάδισμα 6 πόντων (10-16) έδειχναν έτοιμες να πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 16-19 και ο Γιώργος Ρούσης αναγκάστηκε να καλέσει σε τάιμ-άουτ. Τελικά οι «πράσινες» κατέκτησαν το σετ με 21-25 και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ: 24-26,25-21,19-25, 21-25

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 5 (0/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Διώτη 17 (15/37 επ., 2 άσοι, 61% υπ. – 36% άριστες), Τσέσλιαρ 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (13/30 επ., 1 άσο, 47% υπ. – 35% άριστες), Εμμανουηλίδου 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (16/42 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Κιουτσιούκη, Πασσιά, Μαυρομάτη, Γιόβιτς 2 (2/2 επ.).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (7/24 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 36% υπ. – 16% άριστες), Βίλκου 10 (9/22 επ., 1 άσο), Τσίμα 25 (16/40 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ, 52% υπ. – 35% άριστες), Πατσέκο 1 (1 άσο), Ρόγκα –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Παπαδοπούλου, Μεταξά 1 (1 άσο)