Κλοπή!

Οι διαιτητές αποφάσισαν να χαρίσουν στον Ολυμπιακό το ματς... (3-2) σφυρίζοντας ερυθρόλευκα στο ται μπρέικ, προκειμένου, η πολυδιαφημισμένη ομάδα του Γιάννη Νικολάκη... να μην υποστεί την ήττα. Ο Παναθηναϊκός ψάχνει πλέον τη νίκη στο τέταρτο ματς της σειράς, στην Κυψέλη, για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Κλοπή!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το ματς που… έπρεπε, έριξε τον “πολυδιαφημισμένο” Ολυμπιακό στα… σχοινιά, ωστόσο οι διαιτητές της αναμέτρησης είχαν διαφορετική άποψη. “Τέρατα” στο ται μπρέικ από τους ρέφερι σε πόντο του Ολυμπιακού που ήταν ολοφάνερα άουτ (έγινε 10-8, αντί για 9-9), ενώ και στη συνέχεια ένας καθαρός πόντος της Χρήστου, μετατρέπεται σε άουτ, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 12-10, αντί 11-11.

Στην αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι εναλλαγές στο σκορ συνεχόμενες. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 6-3 και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούταν με 8-4. Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια μείωσε σε 9-7 και ξαναμπήκε στο σετ. Παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκες» πήραν αέρα 4 πόντων (11-7) οι «πράσινες» αντέδρασαν και μείωσαν σε 11-10. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 16-13. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 22-16 με αποτέλεσμα το σετ να φαίνεται να καταλήγει στα χέρια του Ολυμπιακού. Έτσι το «Τριφύλλι» έχασε το πρώτο σετ με 25-18.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ με αποτέλεσμα να πάνε προηγούμενες στο τάιμ-άουτ με 8-6. Το «Τριφύλλι» συνέχισαν να έχουν προβάδισμα δυο-τριών πόντων και στην συνέχεια του σετ (8-10, 9-11). Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε στο έπακρο την υποδοχή του με αποτέλεσμα να έχει το πάνω χέρι στο σετ. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει κεφάλι στο σκορ με 13-16. Τελικά το δεύτερο σετ πήγε στον Παναθηναϊκό με 19-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 7-1. Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού άρχισαν σιγά σιγά να μειώνουν στο σκορ (12-7). Με σερί 3-0 τα κορίτσια πέρασαν μπροστά στο σκορ με 13-14 και μπήκαν ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Το απίστευτο σερί από τις «πράσινες» συνεχίστηκε με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 13-17. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερνε να μειώσει στο σκορ. Τελικά τα «φίνα κορίτσια» πήραν το σετ με 25-23 και έκαναν το 1-2!

Το τέταρτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά και οι ισοπαλίες ήταν αρκετές στην αρχή του ματς. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 8-7. Στη συνέχεια οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και το δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ βρήκε πάλι τις «πράσινες» πίσω στο σκορ με 16-15. Το 17-15 του Ολυμπιακού ανάγκασε τον Γιώργο Ρούση να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 19-15 και έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του σετ. Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-16 και έτσι όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο σετ.

Το πέμπτο και το τελευταίο σετ του αγώνα ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες και στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 8-6. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 8-7 αλλά οι «ερυθρόλευκες» πήραν και πάλι προβάδισμα 2 πόντων με 9-7. Η μια φάση στο 9-8 ήταν αουτ και έγινε 10-8 και η άλλη στο 11-10 ήταν μέσα όπως έδειξε το ρίπλεϊ και έγινε 12-10.

Συγκεκριμένα, σε δυο καθαρούς πόντους της Χρήστου ο διαιτητής του αγώνα έδωσε κόντρα σφυρίγματα στο τάι-μπρέικ, με το 9-8 να γίνεται 10-8 αντί για 9-9 και το 12-11 να γίνεται 13-11 αντί για 12-12!

Η… εμετική και προκλητική διαιτησία καθόρισε το αποτέλεσμα, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό τη νίκη, με τους ρέφερι να θυμίζουν, αυτούς της Σούπερ Λιγκ… απλά ντροπή!

Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13

Oλυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 20 (9/17 επ., 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (82% υπ. – 59% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσο), Τέζα 1 (1 άσο), Κοκκινάκη

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υπ. – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. – 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ. – 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Τσατσούρι, Καββαδία