Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Εύκολο διπλό για τις «πράσινες»!

Τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα έφτασαν σε μία εύκολη εκτός έδρας νίκη απέναντι στον Αθηναϊκό με 72-58. Καθοριστική η παρουσία της Τούλας Καλέντζου, η οποία βοήθησε στο να φτάσουν οι«πράσινες» σ' αυτή την εύκολη επικράτηση.

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική, σήμερα έφτασαν σε μία εύκολη εκτός έδρας νίκη με 72-58 απέναντι στον Αθηναϊκό.

basket-panathinaikos24

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 8-13 στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Στη συνέχεια τα κορίτσια του Αθηναϊκού εκμεταλλεύτηκαν τα κενά της «πράσινης» άμυνας και προηγήθηκαν με (17-15) 3 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο οι αλλαγές του Πέτρου Πρέκα έδωσαν ώθηση και πάλι στην ομάδα. Το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο προηγούμενο με (20-21).

Οι ομάδες στο πρώτο μισό της περιόδου επιδόθηκαν σε πολλά λάθη κι έβρισκαν με δυσκολία τον δρόμο προς το καλάθι. Η Αυτζή με 2/2 σουτ από τα 6 μέτρα έγραψε το 28-30 στο 16′, αλλά οι γηπεδούχες απάντησαν για το 33-32. Η Λύμουρα (2π.) και η Αλμπάνεζ (3π.) φρόντισαν, όμως, ο Παναθηναϊκός να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 33-37.

Το τρίτο δεκάλεπτο διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο για την έκβαση του παιχνιδιού. Τα κορίτσια του Πέτρου Πρέκα έπαιξαν πολύ καλή άμυνα ενώ στην επίθεση η Καλέντζου βοήθησε στο να μεγαλώσει η διαφορά. Έτσι οι «πράσινες» με σερί 0-14 έβαλαν τις βάσεις για το σημαντικό αυτό διπλό.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» διατήρησε την διαφορά και έτσι έφτασε στη νίκη με 58-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-37, 42-59,  58-72

Αθηναϊκός (Καλογερόπουλος): Δασκαλοπούλου 6, Κλείτσα, Σπαθάρου 13 (3), Σταμάτη, Λουκάτου 6, Κεχαγιά 8, Νίξινα 4, Μοντγκόμερι 7, Ντάνιελ 14 (4).

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 6 (1), Δανούση, Αυτζή 8, Κόνιαλη 3 (1), Αλμπάνεζ 17 (3), Σλούκα, Παντέλη 4, Πατεράκη 8, Λύμουρα 6 (7ασ.), Ντέλβα 10, Κυριακοπούλου 10.