Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Πρόκριση με 100άρα

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε εκτός έδρας την Αγία Παρασκευή (60-109) και σφράγισε το εισιτήριο για το Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στο μπάσκετ γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες στο ματς με την Αγία Παρασκευή και με την συμπαράσταση του κόσμου του, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στο Final-4 του κυπέλλου μπάσκετ γυναικών.

Από την πρώτη περίοδο η ομάδα του Πέτρου Πρέκα, πήρε το προβάδισμα (11-23) και προϊόντος του χρόνου η απόσταση μεγάλωνε, καθώς η διαφορά δυναμικότητας ήταν μεγάλη.

Στο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το εξωφρενικό 63-27(!), με το δεύτερο μέρος να είναι πλέον τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ, 109-60 και οι «πράσινες» πλέον «τσέκαραν» το εισιτήριο για το Final-4, με την τετράδα μετά και τα σημερινά παιχνίδια να αποτελείται από τους Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ και Αθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 16-37, 27-63, 44-90, 60-109.

ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος): Μπουκίτα, Κοντογιάννη 2, Χαρίτου, Τσιαδή 6, Καναδιάκη, Βελούδου2, Λωσταράκου 4, Καζαντζίδου 25 (1), Καράμπελα, Γιουκάκη 15(1), Κούκη 2, Μερισιώτη 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου (2), Δανούση 2, Αυτζή 8 (2), Αλμπάνεζ 17 (3), Κόνιαλη 14, Παντέλη 11, Σλούκα 6 (2), Δίελα 7 (1), Πατεράκη 7 (1), Λύμουρα 7 (1), Ντέλβα 22, Κυριακοπούλου 4.