Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Εύκολα τον Αίαντα!

Ο Παναθηναϊκός έφτασε με σχετική ευκολία στην καθαρή εκτός έδρας νίκη με 3-0 απέναντι στον Αιάντα Εύοσμου. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έφτασαν τις 5 συνεχόμενες νίκες και κράτησαν την δεύτερη θέση. Πολύ καλή παρουσία και από την νεοαποκτηθείσα Μόλναρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς ανώτερος καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης από τον Αίαντα Εύοσμου. Με πολύ καλή παρουσία και στα τρία σετ οι “πράσινες” έφτασαν εύκολα στην εκτός έδρας νίκη με 0-3 και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους (5 συνεχόμενες νίκες).

To ματς

Μπήκε δυνατά ο Αίαντας

Ο Αίας Ευόσμου μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 2-0. Τα κορίτσια του Ρούση όμως αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 2-2 με πόντους των Τσίμα και Κωσταντινίδου. Στη συνέχεια το “τριφύλλι” πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση με 3-4 μετά από διπλό μπλοκ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες αλλά ο Παναθηναϊκός με δύο πόντους της Μόλναρ και ένα άουτ σερβίς των γηπεδούχων πήγε προηγούμενος με 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Αίαντας Ευόσμου_Παναθηναϊκός-Panathinaikos24

Πάτησαν… γκάζι και το πήραν

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Αίαντα να μην αφήνει τον Παναθηναϊκό να πάρει διαφορά ασφαλείας. Το κάρφωμα της Νομικού όμως έδωσε για πρώτη φορά στα κορίτσια του Ρούση προβάδισμα τριών πόντων (10-13). Από το σημείο εκείνο και έπειτα οι “πράσινες” πάτησαν…γκάζι και πήγαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενες με 11-16.  Το προβάδισμα αυξήθηκε και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-20 και ήταν πολύ κοντά στην κατάκτηση του σετ. Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με τις “πράσινες” να το κατακτούν με 13-25.

Περίπατο το δεύτερο σετ…

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε από κει που τελείωσε το πρώτο δηλαδή με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ. Για την ακρίβεια το “τριφύλλι” πήρε προβάδισμα με 1-3 μετά από λάθος σερβίς του Αίαντα. Με πόντους των Μόλναρ και Νομικού οι “πράσινες” προηγήθηκαν με 2-6.

Ο Αίας μείωσε προς το παρόν σε 4-7 αλλά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση πήγαν στο πρώτο τάιμ άουτ προηγούμενες με 4-8. Τα “φίνα κορίτσια” του Παναθηναϊκού συνέχιζαν να έχουν προβάδισμα και στη συνέχεια του σετ (7-13). Η διαφορά μεγάλωνε συνεχως και ο Παναθηναϊκός έφτανε όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ (10-18). Τελικά και το δεύτερο σετ κατέληξε σε “πράσινα” χέρια με τον Παναθηναϊκό να το κατακτάει με 13-25.

Τον δυσκόλεψε αλλά το..πήρε

Το τρίτο σετ φαινόταν να έχει τυπικό χαρακτήρα οι “πράσινες πήραν προβάδισμα με 2-5 στην αρχή και και στη συνέχεια στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούνταν με 5-8. Στο σημείο εκείνο τα κορίτσια του Αίαντα Εύοσμου με επιμέρους σκορ 3-1 μείωσαν στον πόντο αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πήρε προβάδισμα με 9-14. O Αίαντας έδειχνε να μην τα βάζει κάτω και μείωσε και πάλι στον πόντο(14-15) και έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ο Αίαντας ήταν πολύ κοντά στο σκορ όμως ο Παναθηναϊκός μ΄ένα  μικρό σερί και ένα ωραίο πόντο της Μόλναρ το σκορ έγινε 16-19. Τελικά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έφτασαν στην κατάκτηση του 3ου σετ με 19-25.

Τα σετ: 13-25, 13-25, 19-25

Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Χρηστινίδου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 7 (5/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 37% άριστες), Φαμπιάν 9 (8/26 επ., 1 άσο, 67% υπ. – 67% άριστες), Ανδρονικίδου 7 (6/20 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 11% άριστες), Στεφανίδου 1 (1/6 επ.,), Γεωργιάδου -λ (44% υπ. – 44% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή, Καράτερζη, Ξανθοπούλου

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (11/21 επ., 1 άσο), Κουτουξίδου 1 (1 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ρόγκα -λ (58% υπ. – 33% άριστες) / Γκούζου.