Δεν «εμφανίστηκε» στη Θεσσαλονίκη

Ήττα «σοκ» από τον Άρη

Σε μία κακή μέρα, που γρήγορα θα θέλει να ξεχάσει, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, για την 17η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Από τα πρόσωπα του τεχνικού των «πρασίνων», Γιώργου Ρούση και της αρχηγού Ζένιας Τσίμα, μπορούσε να καταλάβει κανείς την απογοήτευση, για την ήττα με «κάτω τα χέρια» από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, ειδικά μετά από ένα τρίτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός έφτασε σε διπλό σετ-μπολ.

Από την πρώτη επίθεση του αγώνα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να έχει το οριακό προβάδισμα, μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8).

Ο Άρης ισοφάρισε για το 11-11, ενώ με ένα πλασέ της Τσίμα οι «πράσινες» πήραν νέο προβάδισμα (13-14), σε μία φάση που τραυματίστηκε η διαγώνιος του Άρη, Γκάνο και αποχώρησε.

1407980

Και ενώ περίμενε κανείς, ο Άρης να ρίξει την απόδοση του μετά την απώλεια της Γκάνο, πήρε το προβάδισμα με 16-14. Οι «πράσινες» επιτέθηκαν και με ένα 4-0, πέρασαν μπροστά (16-17), αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν και προσπέρασαν εκ νέου (21-18), για να φτάσουν τελικά στην κατάκτηση του σετ, με 25-22.

Ίδια εκείνο και στο δεύτερο σετ, με Παναθηναϊκό και Άρη, να πηγαίνουν πλάι πλάι, μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι απέκτησαν μία διαφορά δύο πόντων (18-16), ενώ την ίδια στιγμή τα λάθη από πλευράς «πρασίνων» έφεραν το 23-19. Κάπως έτσι, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, με 25-20.

ÁÑÇÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση, φάνηκαν αποφασισμένες να αντιδράσουν στις αρχές του τρίτου και μπήκαν δυνατά, για να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα με 6-11. Ένα 5-0 σερί από πλευράς Άρη έφερε την ισοφάριση, αλλά με τον Παναθηναϊκό να απαντάει και να κάνει το 17-12, όλα έδειχναν πως θα πάμε και σε άλλο σετ.

Κάπου εκεί, οι «πράσινες» μπλόκαραν για ακόμα μία φορά στο σημερινό παιχνίδι και ο Άρης βρήκε τον τρόπο να μπει και πάλι στη διεκδίκηση του σετ, μπαίνοντας και μπροστά στο σκορ, μετά από ένα επιμέρους 9-3 (20-19). Η Μόλναρ έδωσε πόντους στον Παναθηναϊκό, το προβάδισμα ήρθε και πάλι και η ευκαιρία ήρθε με διπλό σετ-μπολ, στο 22-24.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με διπλή ευκαιρία για το σετ, ο Παναθηναϊκός φάνηκε «αγνώριστος» και κατάφερε να το χάσει, με τον Άρη το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 25-22. 25-20, 28-26

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 4 (3/5 επ., 1 άσο), Τυφλιώρη 9 (4/5 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καετάνο 15 (14/30 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γκάνο 1 (0/10 επ., 1 άσο), Καλανταρίδου 12 (12/30 επ., 67% υπ. – 56% άριστες), Τσομπανίδου 6 (5/8 επ., 1 άσο), Γκάνο 1 (1/6 επ.), Ιακωβίδου -λ (54% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ, Κούση, Πίττα 3 (2/2 επ., 1 άσο), Γουγούση 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κωνσταντινίδου 9 (9/14 επ.), Νομικού 1 (1/8 επ.,), Κουτουξίδου 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μόλναρ 6 (6/11 επ., 42% υπ. – 17% άριστες), Τσίμα 22 (18/37 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 30% άριστες) / Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Μερτέκη 8 (6/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Η βαθμολογία του πρωταθλήματος:

1. Ολυμπιακός (51-3) 51 2. Παναθηναϊκός (42-13) 39 3. ΑΟ Θήρας (44-18) 39 4. Άρης (41-23) 37 5. Πανναξιακός (41-21) 36 6. ΑΕΚ (33-34) 23 7. Μαρκόπουλο (28-42) 18 8. Ηλιούπολη (24-38) 18 9. Αίας Ευόσμου (18-38) 15 10. Ρέθυμνο (17-40) 10* 11. Πορφύρας (13-48) 6 12. Φιλαθλητικός (11-45) 5* *με αγώνα λιγότερο