Θετικός ο Αμερικανός

Άνετη νίκη στο ντεμπούτο Ουίλιαμς

Στο ντεμπούτο του Έλιοτ Ουίλιαμς (10 π.) με τα πράσινα, ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε μία άνετη νίκη επί του Αρκαδικού στο ΟΑΚΑ, με σκορ 90-69. Εκπληκτικός και πάλι ο Καλάθης με 11 ασίστ, διψήφιοι πέντε συνολικά παίκτες του «τριφυλλιού».

Οι «πράσινοι» πανηγύρισαν μία εύκολη νίκη απέναντι στον Αρκαδικό, στο ντεμπούτο του Έλιοτ Ουίλιαμς, με καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, αλλά και νεκρά διαστήματα.

Ο Καλάθης οργάνωνε άψογα το παιχνίδι, οι Ραντούλιτσα, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Ουίλιαμς και Παπαγιάννης τελείωσαν με διψήφιο αριθμό και η νίκη ήρθε κάπως εύκολα.

Με τους Καλάθη, Φελντέιν, Γιάνκοβιτς, Φώτση και Παπαγιάννη ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση.

Υπόθεση για δύο

Ζεστός μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός και με τους Καλάθη και Παπαγιάννη να κάνουν όλη τη δουλειά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πήρε εξ αρχής το προβάδισμα (10-5).

Ο Νικ, μέτρησε ισάριθμες ασίστ στις πρώτες τέσσερις προσπάθειες των «πρασίνων», με τον νεαρό σέντερ να τελειώνει υποδειγματικά τις φάσεις, σε κάποιες περιπτώσεις και με εντυπωσιακά καρφώματα.

ÊÁËÁÈÇÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÊÁÄÉÊÏÓ CALATHES PANATHINAIKOS - ARKADIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Σειρά του Βλάντο και ντεμπούτο Ουίλιαμς

Οι «πράσινοι», δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και με τον Γιάνκοβιτς να πετυχαίνει συνεχόμενους πόντους, δεν άργησε να γίνει το 17-10, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο, ήρθε και η σειρά του Ουίλιαμς να κάνει το ντεμπούτο του με τα πράσινα, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει και τους πρώτους του πόντους (21-10).

Το πρώτο δεκάλεπτο, έκλεισε με το σκορ στο 28-10, καθώς οι Καλάθης (έξι ασίστ) και Μποχωρίδης με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά.

«Τρίποντες βόμβες»

Με δύο τρίποντα από τους Χέινς και Φελντέιν ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός (34-13), με τον Αρκαδικό να απαντάει κυρίως με τον Τζόουνς.

Σιγά σιγά οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ, για το 34-19 στο 14′, αλλά και πάλι ο Δομινικανός «πυροβόλησε» έξω από 6,75μ. για το 37-19.

Ο Ουίλιαμς συνέχισε να βοηθάει στο σκοράρισμα, ενώ ήταν και θετικός στις αμυντικές του υποχρεώσεις και με δύο βολές, διαμόρφωσε στο 17′, το 44-27, με τον Αρκαδικό να έχει πλησιάσει σημαντικά.

×ÅÉÍÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÊÁÄÉÊÏÓ HAYNES PANATHINAIKOS - ARKADIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Φελντέιν και «Μπόχω»

Οι «πράσινοι», κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το +19, καθώς Φελντέιν και κυρίως Γιάνκοβιτς σκόραραν με συνέπεια.

Ο Βλάντο με τρεις βολές, διαμόρφωσε το 50-34, ενώ ένα νέο τρίποντο του Μποχωρίδη σε νεκρό χρόνο, έφερε το 53-34 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Ενός ημιχρόνου, όπου ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης με τις οκτώ ασίστ, αλλά και οι Γιάνκοβιτς, Παπαγιάννης που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

«Νεκρό πεντάλεπτο»

Το πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν και το χειρότερο του παιχνιδιού για τον Παναθηναϊκό, με τους «πράσινους» να μπλοκάρουν επιθετικά και να σκοράρουν μόλις τρεις πόντους και τον Αρκαδικό να βρίσκει ευκαιρία για να μειώσει (56-44).

Τον ξεμπλόκαρε ο «Μίρο»

Η είσοδος του Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και οι τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι, ξεμπλόκαραν τους «πράσινους», που στη συνέχεια βρήκαν τρόπους για να ανεβάσουν πάλι τη διαφορά.

Μετά τα καλάθια του Σέρβου, ο εξαιρετικός σήμερα Χέινς σκόραρε για το 60-44, ενώ ο Γιάνκοβιτς λίγο αργότερα διαμόρφωσε το 64-44.

Ο Αρκαδικός ανέβηκε, πέτυχε πόντους και μείωσε σε 64-48, αλλά Μποχωρίδης και Καλάθης, φρόντισαν ώστε το «τριφύλλι» να τελειώσει την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 70-52.

Ουίλιαμς για το +20

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, αλλά όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά ο Έλιοτ Ουίλιαμς με καλάθι έκανε το 74-54, για το +20.

Ένα γκολ-φάουλ του Φελντέιν έφερε το +21, για το 77-56, αλλά στη συνέχεια ο Αρκαδικός κατάφερε να μαζέψει εκ νέου τη διαφορά.

Σερί για τον Αρκαδικό

Οι φιλοξενούμενοι, εκμεταλλεύτηκαν νέο μπλοκάρισμα των «πρασίνων» και κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ με το 78-65, κάτι που ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Σάσα Τζόρτζεβιτς.

Με τέσσερις βολές από Ραντούλιτσα και Γκιστ, η διαφορά ανέβηκε εκ νέου (82-65), ενώ το αντιαθλητικό φάουλ πάνω στον Ουίλιαμς, διαμόρφωσε το 85-65, ενώ η εξαιρετική ασίστ του Λούντζη και το κάρφωμα του «Μίρο» έκανε το 87-65.

ÑÁÍÔÏÕËÉÔÓÁ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÑÊÁÄÉÊÏÓ RADULJICA PANATHINAIKOS - ARKADIKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Το τελικό σκορ, έγινε από το τρίποντο του νεαρού Καλαϊτζάκη, που έκανε το τελικό 90-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 53-34, 70-52, 90-69.