ΟΣΦΠ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 3-2

Μπλακ άουτ και τζάμπα ήττα

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού προηγήθηκε 2-1 μέσα στο Ρέντη, αλλά έπειτα από ένα... συνεχές μπλακ άουτ, χάρισε τη νίκη στις «ερυθρόλευκες» με 3-2 σετ.

Ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 1-2 σετ, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στου Ρέντη. Κόστισαν στον Παναθηναϊκό τα κακά ξεκινήματα τόσο στο πέμπτο όσο και στο 4ο σετ. Πολύ καλό παιχνίδι από Τσίμα-Καββαδία!

Μπήκαν δυνατά και το πήραν!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 1-3, μετά από καρφί της Μόλναρ. Βέβαια, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μ’ ένα σερί 2-0 έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Οι δύο πόντοι της Μόλναρ έδωσαν προβάδισμα 2 πόντων στις πράσινες όμως τα κορίτσια του Ολυμπιακού ισοφάρισαν άμεσα σε 6-6. Στη συνέχεια τα κορίτσια του Ρούση, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, προηγήθηκαν με 6-8. Με πόντο της Καββαδία οι “πράσινες” πήραν αέρα τριών πόντων κάνοντας το 7-11.

Στη συνέχεια του σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (13-13).Τελικά όμως, παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έδειχνε σημάδια ανάκαμψης, ο Παναθηναϊκός πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16. Η ισοφάριση του Ολυμπιακού(18-18), δεν πτόησε το τριφύλλι που πήρε και πάλι προβάδισμα με 19-22. Τελικά το σετ πήγε σε πράσινα χέρια (23-25).

ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Τα λάθη του κόστισαν στο τέλος! Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση δεν μπήκαν καλά στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός ήταν αλάνθαστος και έφτασε γρήγορα στο 6-1 και στη συνέχεια στο 8-2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι πράσινες αντέδρασαν και μείωσαν την διαφορά στους 2, με πανέμορφο πέρασμα της Κωσταντινίδου (10-8). Ο Ολυμπιακός πήρε αέρα τριών πόντων 13-10 αλλά το τριφύλλι αντέδρασε και ισοφάρισε 14-14.

Τελικά προβάδισμα στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ είχε και πάλι ο Ολυμπιακός (16-14), με το παιχνίδι να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι! Το προβάδισμα των ερυθρόλευκων με 18-15, ανάγκασε τον Γιώργο Ρούση να πάρει και το δεύτερο τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Μαλασάι πήρε προβάδισμα …ασφαλείας με 22-15 και όλα έδειχναν ότι θα κατακτήσει το δεύτερο σετ. Κάτι τέτοιο συνέβη και οι ερυθρόλευκες κατέκτησαν το σετ με 25-15 και έφεραν το παιχνίδι στα …ίσα.

Ήταν καλύτερες και το πήραν!

Στο τρίτο σετ και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά. Ο Ολυμπιακός όμως μ΄ένα μικρό σερί πήρε προβάδισμα με 5-3. Τα δύο συνεχόμενα λάθη της Γιώτα είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να..φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Οι πράσινες συνέχιζαν να έχουν καλή απόδοση με αποτέλεσμα να είναι βρεθούν μπροστά με 7-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Παρά το πράσινο προβάδισμα με 7-9, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με σερί 4-0 προηγήθηκε με 11-10. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες, κάτι που έκανε το παιχνίδι απρόβλεπτο.

Το 13-15, με τον εντυπωσιακό πόντο της Τσίμα, οδήγησε τον προπονητή του Ολυμπιακού στο να καλέσει τάιμ άουτ. Τελικά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ ο Παναθηναϊκός προηγούταν με 13-16. Το 13-17 του τριφυλλιού έγινε γρήγορα 16-17, με τον Γιώργο Ρούση να καλεί τάιμ άουτ. Σε πολύ κρίσιμο σημείο του σετ οι πράσινες έδειξαν ότι είναι σε πολύ καλή μέρα και προηγήθηκαν με 16-20. Το σετ τελικά πήγε σε πράσινα χέρια (20-25) με τον Παναθηναϊκό να εξασφαλίζει τον ένα πόντο.

Του κόστισε το κακό ξεκίνημα

Τραγικές οι πράσινες στην έναρξη του τέταρτου σετ. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση εμφάνισαν ένα …άλλο πρόσωπο και έκαναν έξαλλο τον προπονητή της ομάδας. Το τριφύλλι βρέθηκε, στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, πίσω στο σκορ με 8-1.Οι… σοκαρισμένες πράσινες συνέχιζαν να μην αντιδρούν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και με 12-3. Ο Γιώργος Ρούσης έκανε κάποιες αλλαγές ώστε να …ηρεμήσει λίγο τις βασικές παίκτριες του. Το σκορ ήταν 14-7 και το τριφύλλι κάπως έδειχνε να…ξυπνάει.

Το σερί του Παναθηναϊκού σταμάτησε και ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-9. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση μείωσαν στους 5 (18-13) αλλά είχαν ακόμα πολύ δύσκολο έργο σ’ αυτό το σετ! Το 22-16, από το λάθος της Μερτέκη, έδειχνε να δυσκολεύει τα πράγματα για τις πράσινες. Τελικά το παιχνίδι πήγε σε τάι-μπρέικ καθώς ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-17.

Δεν άντεξαν…

Στο 5ο και τελευταίο σετ του παιχνιδιού οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα με 3-0. Το τριφύλλι αντέδρασε και ισοφάρισε άμεσα σε 4-4! Με επιμέρους σκορ 4-1, ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος με 8-5, στο τεχνικό τάιμ άουτ του 5ου σετ.Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-2 σετ καθώς κατέκτησε το 5ο σετ με 15-8.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 20-25,25-17, 15-8

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 10 (7/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαλασάι 23 (19/39 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 48% άριστες), Λαζάρεβιτς 13 (13/36 επ., 69% υπ. – 52% άριστες), Λαμπρούση 11 (7/14 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 12 (5/8 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 15 (14/39 επ., 1 άσο), Κοκκινάκη -λ (85% υπ. – 62% άριστες / Κοκκινάκη -λ (70% υπ. – 60% άριστες), Κωνσταντίνου 3 (3/7 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Τέζα. Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (10/34 επ., 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 9 (4/9 επ., 5 μπλοκ), Μόλναρ 9 (6/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 70% υπ. – 40% άριστες), Τσίμα 14 (12/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 35% άριστες), Ρόγκα -λ (44% υπ. – 38% άριστες) / Γκούζου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Γιαννακοπούλου, Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου, Κάστανου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).