ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΟΙ ΠΡΑΣΙΝΕΣ

Έτοιμες για την κούπα!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε μία σημαντική διαφορά. Ο εφησυχασμός του δευτέρου ημιχρόνου έβαλε ξανά στην αναμέτρηση τον Αθηναϊκό αλλά δεν κόστισε την πρόκριση στις "πράσινες" που τελικά πήραν τη νίκη με 67-66!

Με την Δίελα και την Αλμπάνεζ να πραγματοποιούν μία καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στο τελικό Κυπέλλου. Κακή απόδοση από το «τριφύλλι» ειδικά στα τελευταία λεπτά, καθώς έκαναν το παιχνίδι… ντέρμπι. Η αναμέτρηση τελικά κρίθηκε στον πόντο.

Οι «πράσινες» με 1/2 βολές και προηγήθηκαν με 1-0. Η αστοχία των δύο ομάδων είχε ως αποτέλεσμα το σκορ αυτό να μείνει για περίπου 2 λεπτά. Ο Αθηναϊκός στη συνέχεια μείωσε σε 3-2 αλλά ο Παναθηναϊκός μ’ ένα σερί 6-0 έκανε το 9-2 πατώντας γκάζι! Στη συνέχεια του δεκαλέπτου κάθε φορά που ο Αθηναϊκός μείωνε το «τριφύλλι» ανέβαζε την απόδοση του και… μεγάλωνε την διαφορά. Έτσι με 4 συνεχόμενους πόντους της Δίελα οι «πράσινες» προηγούνταν στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-11 του Αθηναϊκού!

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ ÃÕÍÁÉÊÙÍ) (ÊÕÐÅËËÏ 2015-2016)

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε και το πρώτο, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει, με την Κέινι Αλμπάνεζ να κάνει το 21-11. Στο σημείο εκείνο ο Αθηναϊκός μ’ ένα σερί 5-0 μείωσε σε 21-16. Με επιμέρους σκορ 5-1 το «τριφύλλι» ανέβασε την διαφορά στο +7 (26-17). Τα κορίτσια του Αθηναϊκού απάντησαν και πάλι και… έριξαν την διαφορά στο στο -4 (26-22).

Το τρίποντο της Αυτζή στο σημείο αυτό έδωσε «ανάσα» στο «τριφύλλι», καθώς έστειλε την διαφορά στο +7 και πάλι (29-22) 4 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η απάντηση των τυπικά φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με τρίποντο μείωσαν σε 29-25. Οι 4 συνεχόμενοι πόντοι της Κυριακοπούλου και το τρίποντο της Άλμπανεζ (12 πόντους ήδη) έδωσαν «αέρα» 11 πόντων (38-27) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις «πράσινες» να προηγούνται με 39-29.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου τα πράγματα ήταν ισορροπημένα με το σκορ να είναι 4-4. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες και το σκορ ιδιαίτερα χαμηλό. Στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες σκόραραν συνεχώς με τις δύο άμυνες να έχουν χαλαρώσει αρκετά. Με πρωταγωνίστρια την Παντέλη ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε την διαφορά κάνοντας το 53-41. Με 5-0 σερί όμως ο Αθηναϊκός έκανε το 53-45 και έριξε την διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός μπήκε δυνατά. Το «πράσινο» 57-48 έγινε γρήγορα 57-54 και η διαφορά έπεσε στο… τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 61-54 και πήρε μία ανάσα. Την ίδια στιγμή τα κορίτσια του Αθηναϊκού, με πρωταγωνίστρια την Κεχαγιά, έκαναν το (61-54), (63-60) και μπήκαν για τα καλά στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ο Αθηναϊκός αστόχησε, η Ντέλβα είχε 1/2 βολές για το 67-63 και η Δασκαλοπούλου στο 39:30 με ένα απίστευτο τρίποντο μείωσε σε (67-66) για την ομάδα του Βύρωνα.

Τα βήματα της Αλμπάνεζ 7,6″ από το τέλος έδωσαν την ευκαιρία στον Αθηναϊκό να διεκδικήσει στα ίσα την πρόκριση. Τα κορίτσια του Αθηναϊκού όμως αστόχησαν και έτσι οι «πράσινες» προκρίθηκαν στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου!

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-29, 53-45, 67-66.