ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΟΚ (78-50)

Έκανε το πρώτο βήμα…

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ με 78-50 στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» στον πρώτο ημιτελικό της Α1 Γυναικών και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό.

Με κορυφαίες τις Ντέλβα (22 π.), Λύμουρα (15 π.), ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε και πήρε τη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο α’ δεκάλεπτο. Οι «πράσινες» του Κώστα Παπαδόπουλου ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση αλλά είχαν το προβάδισμα +11 (17-6) ακριβώς στο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Κάπου εκεί ξεκίνησε την αντεπίθεσή του ο ΠΑΟΚ, ο οποίος βρήκε λύσεις, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στο -4 (22-18) με το φινάλε του α’ δεκαλέπτου.

Στο β’ δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ για να το απειλήσει. Έτσι στο 13′ η διαφορά είχε διαμορφωθεί στο +14 (32-18) υπέρ του «τριφυλλιού», με το ημίχρονο εν τέλει να κλείνει (43-27). Οι «πράσινες» για να πάρουν τέτοια διαφορά, χρειάστηκε να ελέγξουν τα ριμπάουντ, ενώ συνέβαλε και η αστοχία των παικτριών του δικεφάλου από τη γραμμή των βολών.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να έχει απόλυτα τον έλεγχο του ματς (52-34) στο 25′ και τον ΠΑΟΚ απλά να προσπαθεί να μείνει με κάθε τρόπο μέσα στο ματς, που έμοιαζε να είναι ένας υγιεινός περίπατος για το «τριφύλλι». Ο ΠΑΟΚ παρά τις όποιες προσπάθειες έκανε (53-41), μπλόκαρε στη συνέχεια από το επιθετικό παιχνίδι των παικτριών του Παπαδόπουλου, με αποτέλεσμα το σκορ με το φινάλε του γ’ δεκαλέπτου να είναι σε υψηλά επίπεδα (59-42).

Στο δ’ δεκάλεπτο, η αναμέτρηση είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να μην ρίχνει ταχύτητα και ν’ ανεβάζει τη διαφορά στους 21 πόντους (65-44) στο 35′. Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια περιορίστηκαν σε ρόλο κομπάρσου, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα στο τελικό (78-50) και να κάνει το 2-1 αφού στη διαδικασία των πλέι οφ οι ομάδες κουβαλούν μαζί τους τις νίκες στα μεταξύ τους ματς για την κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 43-27, 59-42, 78-50.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 6(2), Δανούση 2, Αυτζή, Καλημέρη 6, Παντέλη 1, Λύμουρα 15(3), Σλούκα 5(1), Δίελα, Πατεράκη, Αλμπάνεζ 14 Ντέλβα 22, Κυριακοπούλου 7.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή 5(1), Τελίδου, Σπανίδου 7, Τζουγκράκη 1, Σταυρίδου 16(3), Κατωπόδη 4, Ταρπάγκου 15(1), Διαμαντίδου 2.