Βόλεϊ

Πρόκριση στους «8» μέσω τάι μπρέικ

Ο Παναθηναϊκός πήρε με αγχωτικό τρόπο στο τάι μπρέικ την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος στο βόλεϊ ανδρών επικρατώντας με 3-2 σετ του ΟΦΗ στο Ηράκλειο

Έκανε τα εύκολα δύσκολα ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρέθηκε σε θέση οδηγού στα πρώτα δύο σετ της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ (25-13, 25-19), αλλά τα πολλά ατομικά λάθη των «πρασίνων» οδήγησαν στην ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ κατακτώντας τα δύο επόμενα σετ (25-17, 28-26).

Στο καθοριστικό πέμπτο σετ, το «τριφύλλι» ανέκαμψε και κατάφερε να πάρει από την αρχή «κεφάλι» στο σκορ, προβάδισμα το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος (15-8) και πήρε νίκη-πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον αξιόμαχο ΟΦΗ.

Τα σετ: 13-25, 19-25, 25-17, 28-26, 8-15

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης) Χατζηηλιάδης, Καπίρης, Δημητρούδης, Ίλιτς, Μαγριπλής, Κυριακίδης, Αρχοντούδης-λ / Κοσκινάς -λ, Δρουγκάκης, Πααπαδάκης, Τεφτσής. Μουτάφης, Τσαγκαρούλης

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Ρανγκέλ, Τσίροβιτς, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο, Πανταλέων, Δαρίδης- λ/ Σύρος -λ, Μπέλος, Δημητριάδης, Ρεζκ