Βόλεϊ

Ήττα στις λεπτομέρειες

Στο όριο έχασε το εντός έδρας ματς με τον ΑΟ Θήρας ο Παναθηναϊκός καθώς ηττήθηκε με 2-3 σετ (23-25, 21-25, 25-15, 25-21, 12-15) στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι «πράσινες» είχαν την συμπαράσταση περίπου 500 οπαδών τους ωστόσο λύγισαν και πλέον βρίσκονται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό μέρος στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ ήταν πίσω με 16-17 σε ένα κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και τελικά το έχασε με 23-25.

Ίδια περίπου εικόνα και στο δεύτερο σετ καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 16-16 αλλά με κάποιες λανθασμένες επιλογές ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω και τελικά λύγισε με 21-25.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα στα μισά του σετ με 13-7 και 16-9 στην συνέχεια. Το τελικό 25-15 σφράγισε την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού .

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε με πατημένο το… γκάζι και ήταν μπροστά στο σκορ με 20-16 και τελικά το κατέκτησε με 25-21.

Το τάι μπρέικ ήταν συναρπαστικό και το παιχνίδι ήταν στα ίσα 8-8 και 10-10 όμως στα κρίσιμα σημεία ο ΠΑΟ δεν είχε την ψυχραιμία να τελειώσει τις φάσεις και λύγισε με 12-15.

Πέραν των οπαδών του «τριφυλλιού» στο γήπεδο βρέθηκε και η …μισή περίπου ομάδα μπάσκετ γυναικών με τις Άσπα Καλαμπάκου, Ραφαέλα Πολίτη, Παρασκευή Κοίλια και Μόργκαν Πούλινς. Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Βουδούρης και Χρηστίδης.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 43 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 9 άσσους, 49 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Καμπερίδης): Βεργίδου 6 (2/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοσμά 15 (12/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντέλλου 1 (1 μπλοκ), Καλαντάτζε 6 (2/5 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 12 (9/38 επ., 3 άσσοι), Πότοκαρ 16 (13/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες) / Ρόγκα (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Διώτη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βογιατζόγλου, Κελεσίδη 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 17 (15/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 25% άριστες), Νογκούερας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 12 (11/44 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 25% άριστες), Χατζηευστρατιάου 13 (6/12 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 23% άριστες), Παναγιωτίδου, Βενέτη, Καραφουλίδου 3 (3 άσσοι), Κούση.

Σε δήλωση του στο www.panathinaikos1908.gr ο τεχνικός του ΠΑΟ Κυριάκος Καμπερίδης τόνισε «Δεν θεωρώ ότι ήταν διδακτική ήττα η σημερινή καθώς χάσαμε με τρόπο που έχουμε ηττηθεί ξανά. Ο στόχος μας είναι η τετράδα αλλά με τη λογική ότι θα παίζουμε στα ίσα και θα κερδίζουμε τις υπόλοιπες τρεις ομάδες.

Είμαστε ο Παναθηναϊκός και ο όρος νεοφώτιστοι στην κατηγορία δεν μας ταιριάζει . Έχουμε παίκτριες που είναι στην Εθνική ομάδα και έχουν εμπειρία. Έχουμε μια μόνιμη πίεση και χρειάζεται ηρεμία».