Βόλεϊ

Παναθηναϊκός: Εύκολη επικράτηση κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολη νίκη με 3-0 κόντρα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για τη 12η αγωνιστική της Volley League.

Μετά τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο Ελλάδας, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με πολλές αλλαγές και χωρίς τους Ρανγκέλ, Στάροβιτς με 3-0 σετ του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ήταν κεκλεισμένων των θυρών ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος παίρνοντας τους τρεις βαθμούς από το μαχητικό Εθνικό διατηρώντας την 2η θέση στη βαθμολογία.

Στο πρώτο σετ, οι πράσινοι πάτησαν από νωρίς το γκάζι… για το 12-6 ενώ χάρις στα σερβίς του Ανδρεόπουλου οι Τσάσιτς, Πελεκούδας εκτόξευσαν τη διαφορά στο 21-11. Το σετ έκλεισε 25-14 με το χαμένο σερβίς του Δαλακούρα.

Στο 2ο σετ με το σερβίς του Μπίκου που πήρε και έναν άσο ο Εθνικός ξέφυγε 8-5. Ο Παναθηναϊκός ιροσσόπησε τον αγώνα μείωσε και προσπέρασε με τον Πελεκούδα 12-11. Ο Πελεκούδας και ο Ράπτης στο σερβίς έκαναν τη διαφορά και με σερί 3-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν 21-16. Το σετ έκλεισε με πόντο του Τσάσιτς.

Στο 3ο σετ πάλι με τον Μπίκο ο Εθνικός προηγήθηκε 6-4 αλλά οι δύο άσσοι του Μπαρμπούνη και οι επιθέσεις του Παλαιολόγου έφεραν τον Παναθηναϊκό μπροστά με 15-12. Οι Μούχλιας, Πανταλέων εκτίναξαν τη διαφορά στο 20-14 και ο αγώνας έκλεισε με επίθεση του Μπαρμπούνη.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-18, 25-19)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 7π. (7/13επ., 57%υπ., 14%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος 3 (3/5επ, 86%υπ., 43%αρ.), Πανταλέων 9 (5/9επ., 4 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (8/14επ., 4 μπλοκ), Παλαιολόγος 10 (9/20επ., 1 άσσος) / Ζήσης (λ. – 80%υπ., 40%αρ.), Σωνάκης 9 (89%υπ., 44%αρ.), Μπαρμπούνης 5 (3/9επ., 2 άσσοι, 30%υπ., 20%αρ.), Μούχλιας 5 (5/5επ., 80%υπ., 20%αρ.), Ρουσόπουλος, Ράπτης 4 (4/6επ., 40%υπ., 20%αρ.).

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 10 (9/23επ., 1 μπλοκ), Παλαβαζόπουλος, Χατζόπουλος 5 (3/6επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Λουμπούτης 1 (1 μπλοκ), Πιτακούδης 1 (1/9επ.), Χριστουηλίας 4 (4/17επ.) / Κοντοστάθης (λ. – 60%υπ., 27%αρ.), Μπίκος 4 (3/8επ., 1 άσσος), Ζαχαρούλης, Αντωνιάδης.