ΜΠΑΣΚΕΤ

Ξέσπασε στον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός με τρομερό Περσίδη!

Ο Παναθηναϊκός ξέσπασε απέναντι στον αδύναμο τον Ιωνικό και έφτασε σε μία εύκολη νίκη με 65-110 και πήρε ψυχολογική ώθηση ενόψει της συνέχειας. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Περσίδη, που πέτυχε 15 πόντους.

Οι πράσινοι έφτασαν εύκολα στη νίκη επί του Ιωνικού με 65-110 . Το τριφύλλι ήταν καταιγιστικό στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο κλείδωσε τη νίκη.

Το ματς Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε γρήγορα προβάδισμα με 2-10. Το τριφύλλι με 3/3 τρίποντα έφτασε στο σημείο να προηγείται στο 4ο λεπτό του αγώνα με 4-17.  Ο Παπαγιάννης με υπέροχο καλάθι έκανε το 4-21 και το τριφύλλι φαινόταν ότι θα πάρει μία μεγάλης έκτασης νίκη. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να έχουν το προβάδισμα με 16-36.

Το τριφύλλι ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άφησε το πόδι από το γκάζι. 6 λεπτά πριν το ημίχρονο το σκορ ήταν 20-48 και η διαφορά αυξήθηκε με τρίποντο του Μήτογλου στο +34. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 32-67.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Πιτίνο συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και έφτασαν μέχρι και το +40 (35-75 στο 23’). Κάπου εκεί όμως κατέβασαν στροφές και έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να τρέξουν σερί 11-0 (46-75 στο 25’).

Η ομάδα του Κουταλιανού μείωσε ακόμα περισσότερο (52-77 στο 27’), με τον Μόμπλεϊ να παίρνει μπρος επιθετικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει «αέρα» 26 πόντων (58-84).

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με τις «ρεζέρβες». Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν η τελική διαφορά, αλλά και πότε θα ξεπερνούσε τους 100 πόντους το «τριφύλλι». Αυτό συνέβη με 3,5 λεπτά για το φινάλε, ενώ το τελικό σκορ ήταν 65-110.