Παναθηναϊκός: Το τέλειο ημίχρονο της ομαδάρας του Ομπράντοβιτς στον τελικό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ (Vid)

Σαν σήμερα το 2009 η ομαδάρα του Παναθηναϊκού με απόλυτο μπάσκετ κατακτούσε το 5ο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας του.

Ο Παναθηναϊκός εκείνη τη σεζόν είχε την ευκαιρία να διαθέτει ένα σπουδαίο ρόστερ και με καθοδηγητή τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έφτασε στην κορυφή της Ευρώπης για πέμπτη φορά στην ιστορία του.

Στον τελικό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας το συγκρότημα του Παναθηναϊκού έπαιξε το απόλυτο μπάσκετ και έφτασε να προηγείται των Ρώσων με 20 πόντους διαφορά.

Στο β’ ημίχρονο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας χρειάστηκε τη διαιτητική εύνοια για να φέρει στα μέτρα του ντέρμπι το ματς κόντρα στο «τριφύλλι», που κρίθηκε εν τέλει στο ένα σουτ, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί 73-71.

Δείτε σε βίντεο το σπουδαίο μπάσκετ που έπαιξε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο του τελικού