Μπάσκετ

«Καθάρισε» τη Λάρισα με Μήτογλου – Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της Λάρισας εκτός έδρας με 89-98 , με τους Νέντοβιτς και Μήτογλου να πραγματοποιούν άλλη μία καλή εμφάνιση.

Ο Παναθηναϊκος πήρε μια εύκολη νίκη και πηγαίνει στην διαβολοβδομάδα με τους καλύτερους οιωνο΄τς.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους Μήτογλου – Νέντοβιτς, που έδειξαν για άλλη μία φορά σε πόσο καλή κατάσταση είναι.

Σε ό,τι αφορά την διακύμανση του αγώνα, η Λάρισα μπήκε καλύτερα στο ματς, έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και έκανε σωστές επιλογές στην επίθεση. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (19-13, 6′), ενώ κράτησαν τα ηνία και στο τέλος της πρώτης περιόδου, παρά την μερική επιστροφή των φιλοξενούμενων (25-23).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με επιμέρους 2-1- από την πλευρά του «τριφυλλιού» και η ομάδα του Κάτας πέρασε μπροστά στο σκορ (27-33, 11′). Το μομέντουμ άλλαξε μεριά και οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +9 (42-51, 18′), ενώ ένα τρίποντο του Μποχωρίδη εκτόξευσε την διαφορά στους 12 (42-54, 19′). Τελικά ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +7 (49-56).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το πάνω χέρι και να βρίσκουν λύσεις μέσω των Φόστερ και Μακ. Η Λάρισα έμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο η τρίτη περίοδος έληξε με το «τριφύλλι» στο +8 (66-74).

Τα πρώτα τέσσερα λεπτά στην τελευταία περίοδο είχαν τους φιλοξενούμενους σε… πρώτο πλάνο και η διαφορά των 12 πόντων (73-85, 34′) ήταν αρκετή για να δώσει ηρεμία και ασφάλεια. Η Λάρισα δεν παράτησε το ματς, αλλά ήξερε πλέον πως δεν μπορεί να διεκδικήσει κάτι και ο Παναθηναϊκός έφτασε χωρίς άλλα προβλήματα στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 25-23, 49-56, 66-74, 89-98