Μπάσκετ

Στην Πυλαία έπαιξε σαν Παναθηναϊκός!

Σοβαρός και με υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ άνετα 81-64, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους.

Σοβαρός και με υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Παναθηναϊκός, πέρασε άνετα από το κλειστό της Πυλαίας, επικρατώντας του ΠΑΟΚ άνετα 81-64, για την 6η αγωνιστική της Basket League. Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Πυλαίας, με τον Παναθηναϊκό να τρέχει σερί 10-0 μετά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ. Ο Παπαγιάννης και ο Παπαπέτρου ήταν οι δύο που ηγήθηκαν της προσπάθειας.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν σε υψηλό τέμπο απόδοσης και με Πέρι, Έβανς δημιουργούσαν σκορ (8-21). Με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει εντυπωσιακά για τον Παναθηναϊκό που έβγαζε μεγάλη όρεξη στο παρκέ (11-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε το επιθετικό του παιχνίδι και με τον Παπαγιάννη δημιούργησε σκορ (11-29).Η διαφορά λίγο αργότερα με καλάθι του Κασελάκη έφτασε τους 20 πόντους (11-31), με τον δικέφαλο να αντιδρά και να βγάζει επιθετικό παλμό (20-35). Με Μέικον, Σαντ Ρος και Κασελάκη ο Παναθηναϊκός έκλεισε το ημίχρονο στην Πυλαία στο +14 (28-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι βολές του Σαντ Ρος δημιούργησαν σκορ (28-44) με τον ΠΑΟΚ να βγάζει αντίδραση και με τρία τρίποντα του ΝτιΛέο να ροκανίζει τη διαφορά μειώνοντας στους 7 πόντους (41-48). Με Παπαγιάννη και Παπαπέτρου ο Παναθηναϊκός έπιασε πάλι διψήφια διαφορά 10 πόντων (44-54), ενώ με νέο ξέσπασμα οι «πράσινοι» εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (44-60) με τις δύο βολές του Ουάιτ. Οι συνεχόμενοι πόντοι του Ντάριλ Μέικον έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +16 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (50-66).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει σε υψηλό ρυθμό να παγιώνει διαφορά 20 πόντων (54-74) με «δράστη» τον Γιώργο Παπαγιάννη, παρά τις προσπάθειες των παικτών του Άρη Λυκογιάννη για να προσεγγίσουν στο σκορ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το ματς και παρά τη μεγάλη διαφορά στο σκορ δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι (58-79). Το τελικό σκορ (64-81) γράφτηκε με καλάθι του Καμαριανού για τον ΠΑΟΚ, με το τριφύλλι να φεύγει από την Πυλαία με το σημαντικό διπλό της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 11-25, 28-42, 50-66, 64-81.