Ήττα και απώλεια πρωταθλήματος για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά τελικά ηττήθηκε με 79-87 στη Λεωφόρο και έτσι το πρωτάθλημα το κατέκτησε ο Ολυμπιακός.

Στην πρώτη περίοδο η αναμέτρηση ξεκίνησε δυναμικά με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι με διάφορους τρόπους. Οι «πράσινες» ήταν μπροστά με 20-19 ωστόσο η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά με 26-27.

Στη δεύτερη περίοδο το σκορ ήταν ισόπαλο με 35-35 ακριβώς 5:50 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και πήραν προβάδισμα με 44-46.

Η Τρίτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τον ΠΑΟ καθώς έμεινε πίσω με 10 πόντους 44-54 όμως το «τριφύλλι» βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και μείωσε σε 63-67 με τη λήξη της περιόδου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 67-75 περίπου 6.23 πριν τη λήξη έκανε μια τελευταία προσπάθεια ωστόσο λύγισε με 79-87.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσολάκος, Κατραχούρας Δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87 Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 13, Φιτζγκεράλντ 22(2), Ζιάκα, Σταμάτη, Λύμουρα 19(4), Κωτούλα 6(2), Μπουντούρη, Γρηγοροπούλου, Μυλωνάκη, Χολμς 10(2), Παλάσκα, Χατζηνικολάου 9. Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ, Σταμολάμπρου 6, Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 5(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 21(3), Φουράκη, Δίελα 8(2), Βαμβακά, Βίτολα 21(1), Χάμπλιν 4

Σε δήλωση της η Λολίτα Λύμουρα τόνισε «Αναγνωρίζουμε ότι οι αντίπαλες ήταν καλύτερες. Αξίζουν συγχαρητήρια για το πρωτάθλημα. Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο που είναι μαζί μας παρά την ήττα. Ο Παναθηναϊκός είναι ένας. Παίξαμε με ψυχή στα πλέι οφ. Ο σχεδιασμός της ομάδας στην αρχή μας φάνηκε ότι μας επηρέασε.

Θα είμαι κοντά στην ομάδα, ως οπαδός. Είμαι Παναθηναϊκός και θα είμαι μαζί τους».