Υποχώρηση στο δεύτερο μέρος και ήττα από τον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός για ένα ημίχρονο ήταν καλύτερος, όμως στο δεύτερο δεν εμφάνισε καλό πρόσωπο και ηττήθηκε με 89-74 στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινες» ήλεγξαν το ματς στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την απόδοσή τους στο ίδιο επίπεδο και στο δεύτερο. Τα βλέμματα πλέον στρέφονται στο επόμενο ματς του πρωταθλήματος στις 30 Νοεμβρίου με αντίπαλο τα Χανιά.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Πότερ άνοιξε το σκορ (0-2) για τον Παναθηναϊκό και τη σκυτάλη πήρε η Σωτηρίου για το 0-4. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 4-4 και προηγήθηκε (6-4) αλλά ο ΠΑΟ πάτησε γκάζι και «έχτισε» διαφορά +11 (6-17) με την Παυλοπούλου να κάνει σπουδαία δουλειά με 3 ασίστ στην πρώτη περίοδο και την Πότερ να έχει 8 πόντους. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟ δέχτηκε ένα σερί 8-0 από τις «ερυθρόλευκες» που μείωσαν στο -3 (14-17) για να λήξει το δεκάλεπτο 16-19 υπέρ των «πρασίνων».

Στη δεύτερη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι χωρίς να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η Πότερ έκανε το +4 (25-29) στα μισά του δεκαλέπτου ωστόσο ήρθε απάντηση από τον Ολυμπιακό που ισοφάρισε σε 29-29. Η Αλεξανδρή έδωσε πολύτιμες επιθετικές λύσεις με τους 7 πόντους της ενώ η Παυλοπούλου ισοφάρισε σε 38-38 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ!
ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ! 219.211 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός δε μπήκε καλά στην τρίτη περίοδο και η άμυνά του δε λειτούργησε με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με -16 (65-49). Η Ριντ φορτώθηκε με το 4ο φάουλ της ενώ η Κάρτερ που επέστρεψε στο ματς κέρδισε τρεις βολές στις οποίες ευστόχησε για να τελειώσει το δεκάλεπτο στο -11 (65-54).

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός έδειξε παλμό για ένα διάστημα και μείωσε στο -8 (68-60) αλλά η κούραση ήταν εμφανής με αποτέλεσμα να ηττηθεί τελικά με 89-74.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Μαλαμάς-Τσιμπούρης

Δεκάλεπτα: 16-19, 38-38, 65-54, 89-74

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14(2), Σταμάτη 7(2), Αγιούσο 10(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Σύρρα 4, Γκούσταφσον 23(1), Νικολοπούλου 10, Δίελα, Σουκ 15, Βαμβακάς.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Κωτούλα, Παυλοπούλου 14(2), Πότερ 24(2), Σωτηρίου 2, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 9(1), Κάρτερ 6(1), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 2.