Παναθηναϊκός: Πάλεψε για σπουδαία ανατροπή, αλλά πλήρωσε το καταστροφικό του ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, πλησίασε στον πόντο την Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 74-68 στο "Παλάου Μπλαουγκράνα". Στο 6-8 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στο πρώτο δεκάλεπτο, προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, πλησίασε στον πόντο την Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 74-68 στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”. Στο 6-8 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πολύ άσχημα το παιχνίδι και οι πράσινοι βλέποντας την Μπαρτσελόνα να βομβαρδίζει από το τρίποντο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 14-4, έπειτα από 4 λεπτά αγώνα. Οι πράσινοι έδειχναν προβληματικοί και έπρεπε άμεσα να αλλάξουν πρόσωπο. Η άμυνα των Καταλανών ήταν πολύ σφιχτή και το τριφύλλι δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Με κάρφωμα του Γουίλιαμς το σκορ έγινε 16-6. Ο Μίροτιτς με τρίποντο έκανε το 19-6. Ο Γκουντάιτις έκανε το 19-8, ενώ στη συνέχεια ο Παπαγιάννης έχασε μοναδική ευκαιρία, όντας άστοχος κάτω από το καλάθι! Ο Μπέικον έκανε το 22-11, αλλά ο Κάλινιτς έκανε το 25-11 για το 7ο τρίποντο της Μπάρτσα σε 9 προσπάθειες. Ο Λαπροβίτολα έανε το 28-12 με νέο τρίποντο, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Παπαγιάννης με φόλους έκανε το 31-16. Η άμυνα ήταν αισθητά καλύτερα και οι πράσινοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη μεγάλη διαφορά. Ο Πονίτκα με σερί βολές έκανε το 31-20. Η Μπαρτσελόνα πολύ γρήγορα έκανε το 37-20. Με τρίποντο του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 37-23. Με τρίποντο του Λι το σκορ πήγε στο 41-28. Η άμυνα, όμως, ήταν… αόρατη και έτσι παιχνίδι μέσα στη Βαρκελώνη δεν μπορούσε να γυρίσει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-30.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με την Μπαρτσελόνα να κάνει το 47-33. Ο Γκουντάιτις μείωσε στους 12 με ωραίο καλάθι. Ο ίδιος με νέο καλάθι έκανε το 47-37 και στη συνέχεια με κάρφωμα έκανε το 47-39 για να αναγκάσει τον Γιασικεβίτσιους να πάρει τάιμ άουτ. Η Μπαρτσελόνα απάντησε με καλάθι και φάουλ για το 50-39 από τον Βέσελι. Ο Γκουντάιτις έκανε το 50-41. Η Μπαρτσελόνα γρήγορα έκανε το 55-41 και ο Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ. Με βολές του Μπέικον το σκορ έγινε 55-45.

Οι πράσινοι πάλευαν, αλλά η επιστροφή δεν ερχόταν μετά το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο. Οι πράσινοι έχασαν δυο σερί ευκαιρίες να μειώσουν τη διαφορά. Ο Βέσελι με δυο βολές έκανε το 57-45 κι ενώ απέμεναν 2′ και 24” για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Μπέικον με γκολ φάουλ έκανε το 57-48. Ο Κάλινιτς έκανε το 59-48. Με νέες βολές του Μπέικον έγινε το 59-50. Ο Κάλινιτς με τρίποντο έκανε το 62-50 και… πάλι από την αρχή! Οι πράσινοι αστόχησαν σε τρία ελεύθερα τρίποντα, χάνοντας μια ακόμη ευκαιρία. Ο Παπαγιάννης πήγε στις βολές και έκανε το 62-51 στη λήξη της περιόδου.

Η πρώτη επίθεση στην τελευταία περίοδο ξεκίνησε με λάθος πάσα του Παπαγιάννη. Η Μπαρτσελόνα έκανε το 64-51. Ο Παπαγιάννης σκόραρε για το 64-53. Ο Μπέικον πήγε στις βολές για το 64-54. Ο Παπαγιάννης με φόλοου έκανε το 64-56. Ο Μπέικον έκανε το 64-58. Με τρίποντο η Μπαρτσελόνα έκανε το 67-58. Ο Μπέικον έβαλε γκολ – φάουλ και έκανε το 67-61. Ο Βέσελι έκανε το 69-61. Ο Μαντζούκας με τρίποντο έκανε το 69-64. Ο νεαρός στη συνέχεια αστόχησε και έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Στη συνέχεια οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ στον Λι, ενώ υπήρχε ξεκάθαρα επιθετικό στον Αμερικανό. Ο Μπέικον έκανε το 69-66. Ο Πονίτκα έκανε το 69-68. Ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο και χάθηκε νέα ευκαιρία, ενώ στη συνέχεια ίδια κατάληξη είχε το τρίποντο του Πονίτκα. Ο Σατοράνσκι με τρίποντο έκανε το 72-68. Απέμενε 1′ και 49”. Στη συνέχεια έγινε λάθος από τον Πονίτκα με τους πράσινους να μην έχουν καθαρό μυαλό στα κρίσιμα.

Η Μπαρτσελόνα έκανε επιθετικό φάουλ και συμπλήρωσε τα πέντε. Ο Λι αστόχησε και τα πράγματα δυσκόλεψαν. Ο Βέσελι έκανε το 74-68. Οι τελευταίες επιθέσεις για το τριφύλλι χάθηκαν και το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η ανατροπή να μην έρθει ποτέ και η ομάδα του Ράντονιτς να φύγει με ήττα από τη Βαρκελώνη με τελικό σκορ 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 43-30, 62-51, 74-68.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (1), Βέσελι 15 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Κάλινιτς 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σατοράνσκι 13 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Λαπροβίτολα 9 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χίγκινς 3 (1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπι, Κούριτς, Γιοκουμπάιτις 3 (1), Μίροτιτς 14 (4/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Νάτζι 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 4 (2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 3 (0/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπαόυντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Παπαγιάννης 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς 5 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 19 (5/12 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 9 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκουντάιτις 10 (3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη)