Το έχασε στο σουτ και στο… σφύριγμα!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών πάλεψε στο Μιλάνο, το παιχνίδι πήγε στις λεπτομέρειες και ένα περίεργο σφύριγμα (φάουλ στον Παπαγιάννη) στα 11'', αλλά και το άστοχο σουτ του Μπέικον στο φινάλε, στέρησαν από το τριφύλλι τη νίκη (78-76) κόντρα στην Αρμάνι. Στο 8-17 το πράσινο ρεκόρ.

Το έχασε στο σουτ και στο... σφύριγμα!

Ο Παναθηναϊκός των πολλών απουσιών πάλεψε στο Μιλάνο, το παιχνίδι πήγε στις λεπτομέρειες και ένα περίεργο σφύριγμα (φάουλ στον Παπαγιάννη) στα 11”, αλλά και το άστοχο σουτ του Μπέικον στο φινάλε, στέρησαν από το τριφύλλι τη νίκη (78-76) κόντρα στην Αρμάνι. Στο 8-17 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός πήγε με πολλές απουσίες στο Μιλάνο στο ντεμπούτο του Χρήστου Σερέλη στον πράσινο πάγκο. Το τριφύλλι ξεκίνησε με Λι, Πονίτκα, Μπέικον, Γουίλιαμς και Παπαγιάννη. Η Αρμάνι προηγήθηκε με τρίποντο του Μέιπιερ και ο Παπαγιάννης με κάρφωμα σημείωσε το πρώτο καλάθι για τον Παναθηναϊκό. Ο Χάινς έκανε το 5-2. Ο Λι πήγε στις βολές για το 5-4. Ο Μπέικον με τρίποντο έκανε το 5-7. Ο Παπαγιάννης με νέο καλάθι έκανε το 5-9.Ο Γουίλιαμς με κάρφωμα έκανε το 8-11. Ξανά ο Έλληνας σέντερ έκανε το 8-13. Οι πράσινοι είχαν καλό ρυθμό και με καλάθι του Λι έκαναν το 11-15. Ο Γουίλιαμς με το δεύτερο καλάθι του έκανε το 13-17. Ο Μέλι έκανε γκολ – φάουλ για το 16-17. Απάντησε ο Μπέικον με τον ίδιο τρόπο σε αιφνιδιασμό για το 16-19. Ο Μέλι ξανά έκανε το 18-19, ενώ στη συνέχεια έδωσε προβάδισμα στην Αρμάνι για το 20-19. Ο Γουόλτερς έκανε το 20-21, σκορ με το οποίο τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τρίποντο του Γουίλιαμς το σκορ έγινε 22-24 για να ισοφαρίσει η Αρμάνι. Ο Γουίλιαμς ξανά πήγε στις βολές για το 24-26 με τον Αμερικανό να φτάνει τους 9 πόντους. Ο Ντέιβις ισοφάρισε με χουκ. Ο Τονούτ με τρίποντο έκανε το 29-26. Ο Μαντζούκας σκόραρε για το 29-28. Ο Μπάρον με τρίποντο έκανε το 32-28. Η Αρμάνι έκανε το 36-28. Ο Γουίλιαμς με τρίποντο μείωσε στους πέντε. Ο Αμερικανός με τον ίδιο τρόπο έκανε το 36-34. Η Αρμάνι έβγαλε ξανά αντίδραση για το 40-34. Ο Λι με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους και ο Γουίλιαμς έκανε το 40-39, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

«Βόμβα» με Πάντερ και Παρτίζαν!
«Βόμβα» με Πάντερ και Παρτίζαν! 41.658 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Αρμάνι μπήκε με καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο για το 42-39. Ο Παπαγιάννης σκόραρε για να μειώσει στον πόντο. Ο Έλληνας σέντερ χρεώθηκε με τρίτο φάουλ από νωρίς κι αυτό ήταν πρόβλημα διότι δεν υπήρχε άλλος ψηλός. Ο Πονίτκα με δυο βολές έκανε το 44-43. Ο Μπέικον με κάρφωμα έκανε το 44-45. Ο Μέλι σκόραρε για το 46-45. Ο Λι με τρίποντο έκανε το 49-48. Η Αρμάνι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 52-48. Ο Νέιπιερ με τρίποντο έκανε το 55-48. Ο Μπέικον μείωσε στους πέντε πόντους, αλλά ο Νέιπιερ είχε πάρει φωτιά για το 57-50. Ο Μπέικον ξανά έκανε το 57-52. Ο Αμερικανός είχε ζεσταθεί, αλλά η άμυνα του τριφυλλιού είχε χαλαρώσει. Με τρίποντο του Τόμας έγινε το 61-56. Ο Μέλι με τον ίδιο τρόπο έκανε το 64-56. Ο Γουόλτερ μείωσε στους έξι πόντους. Ο ίδιος παίκτης έκανε το 64-60 σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Έπειτα από δυο λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 68-64. Ο Παπαγιάννης χρεώθηκε με 4ο φάουλ. Οι πράσινοι είχαν χάσει τη συγκέντρωσή τους και έπρεπε να την ξαναβρούν. Ο Γουίλιαμς με δυο βολές έκανε το 70-66 και στη συνέχεια με κάρφωμα μείωσε στους δυο πόντους. Ο Ντέιβις έκανε το 72-68. Ο Τόμας μείωσε σε 72-70. Ο Ντέιβις έκανε το 74-70. Ο ίδιος ο παίκτης με καλάθι και φάουλ έκανε το 76-70. Ο Πονίτκα με 1/2 βολές έκανε το 76-71. Ο Μπέικον έκανε το 76-73. Ο Μέλι πάτησε γραμμή και η μπάλα πέρασε στον Παναθηναϊκό. Ο Λι με τρίποντο ισοφάρισε σε 76-76. Ο Μπέικον αστόχησε και η μπάλα πήγε στην Αρμάνι. Οι Ιταλοί αστόχησαν, αλλά στη διεκδίκηση ο Παπαγιάννης έκανε φάουλ, όπως έδειξαν οι διαιτητές! Όλα αυτά στα 11 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Ο Μέλι πήγε στις βολές για το 78-76. Ο Σερέλης πήρε τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση. Ο Μπέικον αστόχησε σε δίποντο και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο.