Ερασιτέχνης

«Καρυδάτη» νίκη κόντρα σε όλους και σε όλα!

Ο διαιτητής Μυλωνάκης πήγε να... τινάξει στον αέρα το ματς στο 2-1 δίνοντας εντολή για εκκένωση, αλλά τα φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού έπαιξαν και για τον κόσμο τους που ήταν εκτός Αγ. Θωμά, επικράτησαν με 3-1 του Ολυμπιακού και έκαναν το πρώτο βήμα για τον τίτλο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με την Παπαφωτίου στην πάσα, τις Χατζηευστρατιάδου και Μέντιτς κεντρικές, τις Γκρότες και Ανάε ως ακραίες, την Ανθούλη διαγώνια και την Ρόγκα ως λίμπερο. Από την άλλη ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με την Καράρο πασαδόρο, την Κούμπουρα διαγώνια, τις Σάλας και Γουίντερς ως ακραίες, τις Εμμανουηλίδου και Λαμπρούση κεντρικές και λίμπερο την Κοσμά.

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν εκείνες που προηγήθηκαν με 1-3, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε πολύ γρήγορα με σερί και 5-0 και αφού προσπέρασε με 6-3 ανάγκασε τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ άουτ. Η Παπαφωτίου έκανε πολύ σημαντική δουλειά από το σερβίς και έτσι το «τριφύλλι» προηγήθηκε ακόμα και με 8-3, ενώ στη συνέχεια η σκυτάλη των καλών σερβίς πέρασε στην Ανάε που με άσσο έγραψε το 11-4, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει το δεύτερο ταιμ άουτ από τους «ερυθρόλευκους». Το «τριφύλλι» έβγαζε τις άμυνες και τελείωνε τις επιθέσεις, φτάνοντας έτσι στο +9 (14-5). Το… πάρτι των κοριτσιών του Παναθηναϊκού στο πρώτο σετ συνεχίστηκε (20-9), ο Ολυμπιακός έκανε λάθη έχοντας ταυτόχρονα προβλήματα στην υποδοχή και έτσι οι γηπεδούχες με 25-10 «έγραψαν» το 1-0 στα σετ.

Live streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός
Live streaming: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 299 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Όπως στο πρώτο σετ έτσι και στο δεύτερο ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που προηγήθηκε (2-5 και 3-7), αφού οι φιλοξενούμενες ήταν βελτιωμένες στην υποδοχή αλλά και στο σερβίς, στοιχεία που τους έδωσαν αυτοπεποίθηση αλλά και πόντους. Ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ για να σταματήσει το ρυθμό και να δώσει οδηγίες στις παίκτριες του, αλλά οι «ερυθρόλευκες» ήταν βελτιωμένες φτάνοντας στο +7 (5-12) με άσσο της Γουίντερς. Η εικόνα του σετ δεν μπορούσε να αντιστραφεί, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο (9-20), σε μία επανάληψη του πρώτου σετ αλλά με αντιστραμμένους τους ρόλους. Έτσι, ο Γιάννης Καλμαζίδης προχώρησε σε αλλαγές δίνοντας ανάσες σε βασικές παίκτριες όπως οι Παπαφωτίου, Ανθούλη και Χατζηευστρατιάδου, αφού είχε πλέον το βλέμμα του στη συνέχεια του αγώνα. Το σετ δεν είχε γυρισμό για τον Παναθηναϊκό που είδε τον Ολυμπιακό να φτάνει το 10-25 και να ισοφαρίζει σε 1-1 τα σετ.

Η ισοφάριση του Ολυμπιακού στα σετ έφερε την αντίδραση του Παναθηναϊκού στο τρίτο, όπου ξεκινώντας δυναμικά με την Παπαφωτίου στο σερβίς προηγήθηκε με 7-1 ύστερα από διπλό μπλοκ πάνω στην Σάλας. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού κάλεσε τάιμ άουτ, το οποίο έπιασε τόπο, αφού οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 10-7 για να έρθει νέο τάιμ άουτ, αλλά από την πλευρά του Γιάννη Καλμαζίδη. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στον πόντο (13-12), αλλά η Γκρότες και η Ανθούλη τέλειωσαν τις πάσες της Παπαφωτίου, συμβάλλοντας στο να προηγηθεί και πάλι ο Παναθηναϊκός με 16-12. Οι γηπεδούχες μπήκαν στην τελική ευθεία του τρίτου σετ προηγούμενες με 20-18 και έχοντας σωστές επιλογές στις επιθέσεις, με άσσο της Μέντιτς τέλειωσαν τη δουλειά φτάνοντας στο 25-21 και το 2-1 στα σετ.

Μετά από διακοπή περίπου 50 λεπτών και εκκένωση του γηπέδου λόγω του ανάματος ενός καπνογόνου ξεκίνησε το τέταρτο σετ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-7. Οι «πράσινες» σιγά-σιγά ζεστάθηκαν και προσπέρασαν με 11-9, έχοντας την Παπαφωτίου στο σερβίς, η οποία σημάδευε συνεχώς την Κοσμά, τακτική που απέδιδε στο «τριφύλλι». Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων κάλεσε τάιμ άουτ και ο Ολυμπιακός επέστρεψε βελτιωμένος παίρνοντας το προβάδισμα με 13-15. Ο Γιάννης Καλμαζίδης πήρε με τη σειρά του τάιμ άουτ και με άουτ του Κούμπουρα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16. Το «πράσινο» μπλοκ λειτούργησε και οι γηπεδούχες μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ έχοντας προβάδισμα δύο πόντων (20-18). Ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε και με μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24. Οι λεπτομέρειες ωστόσο ήταν με τον Παναθηναϊκό που με 29-27 έφτασε στην κατάκτηση του τέταρτο σετ και πήρε τη νίκη του αγώνα με 3-1 σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-10, 10-25, 25-21, 29-27)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-24% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 64% υπ.-32% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 26 (24/47 επ., 2 μπλοκ), Κρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ.-15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Μέντιτς 4(0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ.-16% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 46% υπ.-19%), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου.