Παναθηναϊκός: Έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά έδειξε ότι μπορεί!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός κόντρα στον Ολυμπιακό, έφτασε κοντά στο να σπάσει την έδρα του αιωνίου αντιπάλου, αλλά γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 73-70 στον πρώτο τελικό της basket league. Την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ το δεύτερο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Λι, Γκριγκόνις, Μαντζούκα, Γουίλιαμς και Παπαγιαννη. Το ντέρμπο άρχισε με τρίποντο του Λούντζη και τους πράσινους να είναι άστοχοι. Ο Βεζένκοφ υπό πίεση, από μακριά, έκανε το 6-0. Το τριφύλλι δεν είχε αρχίσει καλά στο παιχνίδι, έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Βεζένκοφ έκανε το 8-0 για τον Ολυμπιακό και ο Λούντζης το 10-0 για να αναγκάσει τον Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ. Το πρώτο πράσινο καλάθι ήρθε από τον Γκριγκόνις, ο οποίος πεσμένος στο παρκέ σημάδεψε σωστά.

Ο Βεζένκοφ με τρίποντο και φάουλ έκανε το 14-2 και ο Παναθηναϊκός από πολύ νωρίς ήταν αναγκασμένος να ψάχνει σερί. Ο Λι με τον ίδιο τρόπο έκανε το 14-4, βάζοντας το τρίποντο, όχι όμως και τη βολή. Ο Βεζένκοφ ξανά έκανε το 16-5. Ο Μαντζούκας με τρίποντο έκανε το 16-8. Ο Παναθηναϊκός είχε συμπληρώσει νωρίς τα 5 φάουλ σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό ποθυ στο εξάλεπτο είχε μόλις δυο. Ο Λι σκόραρε για το 21-10 καιι στη συνέχεια ο Πονίτκα αστόχησε ελεύθερος σε τρίποντο, όπως και ο Μποχωρίδης. Ο Γουόκαπ με τρίποντο έκανε το 24-10. Η διαφορά είχε ανοίξει και πάλι με τον Παναθηναϊκό να είναι άστοχος. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 26-13. Ο ίδιος με 1/2 έκανε το 26-14, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Με καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό, το σκορ έγινε 28-19. Οι πράσινοι προσπαθούσαν να μειώσουν, αλλά δεν τα κατάφερναν. Ξανά ο Καλαϊτζάκης με δυο βολές έκανε το 31-21. Ο Σλούκας έκανε το 33-21. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο επίπεδο. Ο Λι σκόραρε για το 36-26. Ο Αγραβάνης με καλάθι έκανε το 36-28. Ο Παπαγιάννης με καλάθι και φάουλ μείωσε ακόμα περισσότερο για το 36-31. Ο Μπολομπόι έκανε το 39-31, ενώ είχε προηγηθεί μια βολή του Σλούκα. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 39-33. Ο Σλούκας έκανε το 41-33, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με κάρφωμα του Γκουντάιτις το σκορ έγινε 41-35. Ο ίδιος ο Λιθουανός μείωσε σε 41-37. Ο Φαλ αστόχησε σε δυο βολές. Ο Λι με τρίποντο έκανε το 41-40. Στη συνέχεια ο Βεζένκοφ πήρε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις πόντους. Το σκορ έγινε 44-40. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 44-42. Οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Μαντζούκα που ήταν το 4ο. Με τρίποντο του Γουόκαπ έγινε το 47-42. Ο Γκουντάιτις μείωσε σε 47-44. Ο Φαλ κάρφωσε για το 49-44. Ο Γουόκαπ με νέο καλάθι έκανε το 51-44. Ο Λούντζης έκανε στον αιφνιδιασμό το 53-44 σε ένα διάστημα που ο Παναθηναϊκός είχε μπλοκάρει. Ο Γουίλιαμς σκόραρε για το 53-46. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έκανε το 56-46. Ο Λι έκανε το 56-48. Με τρίποντο του Γουόκαπ το σκορ έγινε 59-48. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 61-48.

Η τελευταία περίοδος άρχισε με καλάθι του Πονίτκα για το 61-50. Ο Καλαϊτζάκης έκανε το 62-52 έπειτα από ασίστ του Λι. Ο Πονίτκα κάρφωσε για το 62-54 έπειτα από κλέψιμο και πάσα του Αγραβάνη. Οι πράσινοι μείωσαν σε 62-56 με καλάθι του Καλαϊτζάκη στον αιφνιδιασμό. Με βολή του Βεζένκοφ το σκορ έγινε 63-56. Ο Λι σκόραρε για το 63-58 με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα επιμέρους 2-10. Ο Φαλ έκανε το 65-58. Ο Πονίτκα με τρίποντο έκανε το 65-61. Ο Παπαγιάννης μείωσε σε 65-63. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 65-66. Οι διαιτητές έδωσαν φάουλ σε νεκρο χρόνο στον Αγραβάνη. Ο Γουόκαπ με δυο βολές έκανε το 67-66. Ο Γκριγκόνις αστόχησε και έχασε ευκαιρία για νέο προβάδισμα. Ο Φαλ έκανε το 69-66. Ο Παπαγιάννης κάρφωσε για το 69-68. Ο Σλούκας πήρε φάουλ από τον Παπαγιάννη. Το σκορ έγινε 71-68 με δυο βολές. Ο Γκριγκόνις έκανε λάθος πάσα και οι πράσινοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία! Ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο και ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση με 13,4 δευτερόλεπτα και τον Σερέλη να καλεί τάιμ άουτ. Ο Γκριγκόνις πήρε φάουλ και πήγε στις βολές. Το σκορ έγινε 71-70 στα 6 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Λι έκανε φάουλ στον Σλούκα που πήγε στη γραμμή των βολών. Το σκορ έγινε 73-70. Ο Λι πήρε το τελευταίο τρίποντο, αλλά ο Παπανικολάου τον σταμάτησε και ο πρώτος τελικός ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 41-33, 61-48, 73-70