Παναθηναϊκός: Αποκαρδιωτική εικόνα και ήττα στην Κωνσταντινούπολη

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στην Κωνσταντινούπολη, έπαιξε... κάτι από μπάσκετ για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και γνώρισε την ήττα με 83-69 για την 3η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 1-2 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος στην Κωνσταντινούπολη, έπαιξε… κάτι από μπάσκετ για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα απέναντι στη Φενερμπαχτσέ και γνώρισε την ήττα με 83-69 για την 3η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 1-2 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός με τον Κώστα Σλούκα διαθέσιμο, αλλά χωρίς Παπαπέτρου, Μήτογλου, ήθελε στην Πόλη ένα καλό ματς και φυσικά αποτέλεσμα. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 0-2 στο πρώτο καλάθι της βραδιάς για να ισοφαρίσει ο Καλάθης. Ο Σλούκας απάντησε με ωραίο drive. Η Φενέρ ισοφάρισε και το ματς πήγαινε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο ξεκίνημα. Ο Λεσόρ έκανε το 4-6. Η Φενέρ πήρε κεφάλι στο σκορ με 8-6 έπειτα από ωραίο αιφνιδιασμό. Οι πράσινοι έκαναν συνεχόμενα λάθη για να γίνει το 11-6. Με τρίποντο του Καλάθη το σκορ έγινε 14-6.  Ο Παναθηναϊκός μπλόκαρε με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 27-9.

Με τρίποντο του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 33-14 και το τριφύλλι έδειχνε κάκιστο πρόσωπο στο παρκέ. Ο Γκάι με τρίποντο έκανε το 33-17, φτάνοντας τους 8 πόντους. Ξανά ο Γκάι σκόραρε για το 33-19. Ο Γκραντ με ωραία προσπάθεια σκόραρε για το 33-21 με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται βελτιωμένος για να ρίξει τη διαφορά.  Με καλάθι του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 36-23.  Με νέο τρίποντο από τον Παπαγιάννη το σκορ πήγε στο 39-26. Οι πράσινοι έχασαν ξανά τη συγκέντρωσή τους. Ο Λεσόρ με κοντινό τελείωμα από δημιουργία Σλούκα έκανε το 40-28. Η Φενέρ έκανε το 43-28, έπειτα από δυο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με βολές του Αντετοκούνμπο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το σκορ έγινε 43-30. Η Φενέρ με τρίποντο έκανε το 46-30 και με βολές το 48-30. Αν το τριφύλλι δεν άλλαζε πρόσωπο και στις δυο πλευρές του παρκέ, τότε δεν υπήρχε περίπτωση επιστροφής. Ο Αντετοκούνμπο έκανε το 48-32, αλλά η Φενέρ σαν σε προπόνηση έφτασε ξανά στο καλάθι για το 50-32. Η διαφορά πήγε στους 20 πόντους και ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικά κακός. Η Φενέρ έκανε το 54-32 και ο Αταμάν κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 54-34. Με τρίποντο από τον Μαντζούκα το σκορ έγινε 58-37. Η Φενέρ σβηστά διατηρούσε μεγάλη διαφορά απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό «χαμένο» στο παρκέ. Με τρίποντο του Βιλντόσα το σκορ έγινε 63-45.  Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 67-45.

Με τρίποντο από τον Μαντζούκα το σκορ έγινε 72-52. Ο Βιλντόσα έκανε το 72-54. Όλα αυτά κι ενώ απέμεναν κάτι περισσότερα από 5 λεπτά. Ο ίδιος με φόλοου έκανε το 72-56. Ο Λεσόρ σκόραρε για το 72-58. Η Φενέρ σκόραρε για το 74-58. Ξανά ο Λεσόρ έκανε το 74-60. Χρονικά περιθώρια για αντίδραση δεν υπήρχαν. Με τρίποντο του Βιλντόσα το σκορ έγινε 76-64. Ο Λεσόρ είχε πάρε τις τελευταίες επιθέσεις του «τριφυλλιού» και με γκολ φάουλ έκανε το 80-67. Το τελικό σκορ στην Κωνσταντινούπολη ήταν 83-69.