Βόλεϊ

«Περίπατος» πριν τη μεγάλη μάχη με την Μόντσα για τον Παναθηναϊκό!

Άνετα πριν τη μάχη με τη Μόντσα ο Παναθηναϊκός! Το "τριφύλλι" επικράτησε με ευκολία στο Μετς 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου για την 7η αγωνιστική της Volley League και πλέον άπαντες στρέφουν την προσοχη τους στο μεγάλο ματς για το Challenge Cup!

Άνετα πριν τη μάχη με τη Μόντσα ο Παναθηναϊκός! Το “τριφύλλι” επικράτησε με ευκολία στο Μετς 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου για την 7η αγωνιστική της Volley League και πλέον άπαντες στρέφουν την προσοχη τους στο μεγάλο ματς για το Challenge Cup!

H oμάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν δυσκολεύθηκε στιγμή στο ματς με τον Έλληνα τεχνικό να κάνει ροτέισον από τα τέλη του δευτέρου σετ και έπειτα.

Στο πρώτο κομμάτι του ματς ο Παναθηναϊκός επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του παίρνοντας γρήγορα σημαντικό προβάδισμα (10-6) το οποίο και διεύρυνε στη συνέχεια σε 21-12 και κατέκτησε με 25-14.

Παρόμοιο τέμπο και στο δεύτερο σετ με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 11-6 και με εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και το μπλοκ πήγαν ξανά στο +9 (21-12), με τον προπονητή τους να προχωρά σε αλλαγές οι οποίες απέδωσαν κάνοντας το 25-19.

Καμία αντίδραση και στο τρίτο σετ από τον Φοίνικα ο οποίος έδειχνε παραδομένος στις ορέξεις των παικτών του Παναθηναϊκού. Το σκορ ξέφυγε ξανά με άνεση με το «τριφύλλι» να κάνει αρχικά το 17-10, τους «πειρατές» να ροκανίζουν την απόσταση (20-17) και το ματς να ολοκληρώνεται στο 25-21 για το άνετο 3-0.

Διαιτητές: Πρέντζας, Βουδούρης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καλιγέρη.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-14 2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-19 3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21 Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 9 άσσοι, 41 επιθέσεις (61% αποτελεσματικότητα), 12 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων (8 χαμένα σερβίς) και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 20 επιθέσεις (33% αποτελεσματικότητα), 4 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων (18 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-19, 25-21) σε 68΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 2π. (1/2επ., 1 άσσος), Κοβάρ 9 (8/10επ., 1 άσσος, 64%υπ., 50%αρ.), Πετρέας 7 (3/4επ., 4 μπλοκ), Ερνάντεζ 6 (6/8επ., 75% αποτελεσματικότητα), Βουλκίδης 8 (5/7επ., 3 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (6/9επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 50%υπ., 25%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 53%υπ., 41%αρ.), Παπαγγελόπουλος 4 (1/3επ., 3 μπλοκ), Μάρκου 9 (6/13επ., 3 άσσοι), Φράγκος 4 (3/7επ., 1 άσσος, 62%υπ., 62%αρ.), Κωστόπουλος 2 (2/4επ., 75%υπ., 50%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Τσέντομιρ Ίλιτς): Ντάκα 3π. (2/6επ.., 1 μπλοκ), Μπράιαν 4 (1/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ασπιώτης 5 (4/13επ., 1 άσσος), Μάια Γκόμεζ 6 (6/19επ., 11%υπ., 11%αρ.), Γαλιώτος, Μπαρμπούνης 7 (6/14επ., 1 μπλοκ, 36%υπ., 14%αρ.) / Καρασαββίδης (λ. – 36%υπ., 14%αρ.), Κουτσομύτης, Ποχάνης 1 (1/3επ.), Τσαρκάτογλου, Πετσιάς 2 (2 άσσοι), Σωνάκης (λ), Μανωλάκης.