Σοβαρός Παναθηναϊκός, διέλυσε την ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός AKTOR κυριάρχησε στο παιχνίδι με την ΑΕΚ και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 89-69 για τη 18η αγωνιστική της basket league.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς Σλούκα και Μπαλτσερόφσκι και ήθελε νίκη απέναντι στην ΑΕΚ στα Άνω Λιόσια. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν βλέποντας την Ένωση να προηγείται με σκορ 9-5 και παίζοντας άμυνα «σκληρή» για να τους δυσκολέψουν την κυκλοφορία.

Ο Γκριγκόνις με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 9-7 και ο Γκραντ ισοφάρισε σε 9-9. Ο Λεσόρ με γκολ – φάουλ συνέχισε να τρέχει το πράσινο σερί, τη στιγμή που ο Ναν είχε ήδη 3 ασίστ και ο Μήτογλου δυο τάπες. Οι πράσινοι πάτησαν γκάζι και με ένα επιμέρους 20-4 έκαναν το σκορ 13-25. Ο Ναν με τρίποντο έκανε το 13-28 για να απαντήσει ο Καράμπελας, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Λεσόρ αποσύρθηκε στον πάγκο λόγω πόνων στο αριστερό πόδι.

Με τον Καλαϊτζάκη να βάζει σερί πόντους ο Παναθηναϊκός έκανε το 22-37. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να ελέγχουν τον ρυθμό και να προηγούνται με σκορ 35-48.

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να μειώσει σε 48-54. Ο Λεσόρ επέστρεψε, αφού δεν είχε κάτι σοβαρό και ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 48-57. Έπειτα από ολιγόλεπτη διακοπή λόγω υβριστικών συνθημάτων κατά της κ.Τσαρούχα το ματς άρχισε ξανά με τον Ναν να κάνει το 48-60. Ο Γκραντ με τρίποντο έκανε το 50-65.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 53-68.

Ο Χουάντσο με ωραία ενέργεια σκόραρε για το 56-72. Ο Βιλντόσα με φλότερ διαμόρφωσε τα 56-74. Η ΑΕΚ μείωσε με τρίποντο του Νετζίπογλου σε 59-74. Ο Ναν απάντησε για το 59-77.

Ο Παναθηναϊκός κυριαρχούσε και με τρίποντο του Χουάντσο το σκορ έγινε 63-85. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε σοβαρότητα και έφτασε στη νίκη επί της ΑΕΚ με σκορ 89-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 35-48, 53-68, 69-89