Βόλεϊ

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ στην Πυλαία ο Παναθηναϊκός και “αγκαλιά” με τους τελικούς!

Άλωσε την Πυλαία και πλησιάζει στους τελικούς ο Παναθηναϊκός! Το τριφύλλι με κυριαρχική εμφάνιση, υπέταξε 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ, έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Volley League και ετοιμάζεται να τελειώσει τη δουλειά στο Μετς!

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο πρώτο σετ, προηγούμενος με 2-4, αλλά πολύ γρήγορα το πλεονέκτημα αυτό εξανεμίστηκε μιας και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 6-6. Έχοντας παιχνίδι τόσο με τον Ερνάντεζ, αλλά και από τους κεντρικούς, οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και προηγήθηκαν 8-12. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε και πάλι να μαζέψει τη διαφορά (19-20) εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη από πλευράς «τριφυλλιού», αλλά οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου στην τελική ευθεία του σετ είχαν την ουσία και με τον Ερνάντεζ να… καθαρίζει έφτασαν στο 21-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που προηγήθηκε με 6-3, διαφορά την οποία αύξησε στο +4 (14-10). Από εκείνο το σημείο και μετά οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και με ηγέτες τους Ερνάντεζ και Κόβαρ ισοφάρισαν σε 15-15. Οι γηπεδούχοι είχαν ισχνό προβάδισμα στην τελική ευθεία του δεύτερου σετ (20-19) και μπόρεσαν να το κατακτήσουν με 25-22 βοηθούμενοι και από λάθη του Παναθηναϊκού σε επιθέσεις και σερβίς.

Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» φάνηκαν θυμωμένοι και παρά τα πολλά χαμένα σερβίς προηγήθηκαν 4-8 και 6-10, την ώρα που ο ΠΑΟΚ παρουσιάζονταν εξαιρετικά νωχελικός. Οι άσσοι που ήρθαν σε εκείνο το σημείο του αγώνα από πλευράς Παναθηναϊκού συνέβαλαν στο να αυξηθεί ακόμα περισσότερο η διαφορά (7-14). Οι «πράσινοι» είχαν βάλει μεγάλους μπελάδες στην υποδοχή του «δικεφάλου» και με πλουραλισμό στις επιθέσεις τους αφού προηγήθηκαν με 14-20, πήραν εύκολα το τρίτο σετ με 18-25, κάνοντας το 1-2 στα σετ.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών του Παναθηναϊκού ήταν στα ύψη και αυτό αποδείχτηκε περίτρανα και στο τέταρτο σετ, όπου ξανά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου προηγήθηκαν με 6-10. Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν με σχετική άνεση διαφορά της τάξης των 4-5 πόντων (10-15), δείχνοντας αποφασισμένοι να τελειώσουν το ματς. Το καλό σερβίς του ΠΑΟΚ εμφανίστηκε διαμορφώνοντας το 12-15, όμως το «τριφύλλι» είχε την ψυχραιμία και τον τρόπο να φτάσει και πάλι το +5 (15-20), εκμεταλλευόμενος την αδυναμία των γηπεδούχων να τελειώσουν κάποιες κόντρα μπάλες. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε την ευκαιρία και με 21-25, πήρε το σετ και τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 18-25, 21-25)