Ανάσα!

Μπορεί να έπαιξε κακό μπάσκετ, μπορεί άπαντες να καρδιοχτύπησαν, αλλά ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικότατη νίκη 65-60 την Εφές Αναντολού στην παράταση, στο ντεμπούτο του Φραγκίσκου Αλβέρτη στον πάγκο.

Ανάσα!

Δυνατά μπήκε ο Παναθηναϊκός, θέλοντας να ελέγξει το παιχνίδι στις 4 γραμμές του γηπέδου και το κατάφερε καθώς προηγήθηκε, με 6 πόντους στο 4’ με (3-9). Όμως γρήγορα οι Τούρκοι μ’ ένα γρήγορο σερί κατάφεραν να ελέγξουν το ματς και να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τους «πράσινους», προσπερνώντας τους μάλιστα με (10-9) 2’ πριν τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου.

Οι πράσινοι σ’ εκείνο το σημείο έδειξαν ένα νεκρό διάστημα στην απόδοσή τους, αφού έμειναν χωρίς καλάθι για περισσότερα από 5’ με βεβιασμένες επιθέσεις και άστοχα σουτ.

Με το 1ο δεκάλεπτο να τελειώνει, με ισχνό προβάδισμα μετά από όμορφη φάση και καλάθι του Λάσμε (10-11).

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.435 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός πήγε σε ακόμα μια κακή επίθεση με τον Παππά στο τέλος του χρόνου.

Όμως στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Λάσμε και με προσωπικές προσπάθειες ανέκτησε το προβάδισμα για τον «Εξάστερο», δίνοντας του προβάδισμα με 5 πόντους (12-17) στο 17’.

Ξανά όμως οι τούρκοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μ’ ένα γρήγορο σερί και προσπέρασαν κιόλας με ένα πόντο (18-17). Ένα λάθος στην επίθεση και μια κακή άμυνα, έδωσαν μάλιστα και προβάδισμα στους γηπεδούχους με 3 πόντους (22-19), αυξάνοντας μάλιστα το προβάδισμα με καλάθι του Βασιλειάδη, (24-19) πριν επαναφέρει το ματς στα ίσια ο «Εξάστερος» με σερί 5 πόντων με τρίποντο του Φώτση και καλάθι του Διαμαντίδη (24-24) 1΄5΄΄ για τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τη λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με το 1ο καλάθι του Μαικ Μπατίστ (26-28).

Με το ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, οι πράσινοι έμειναν μπροστά στο σκορ, όμως με τρίποντο του Γκόρντον οι τούρκοι ισορρόπησαν το ματς (31-31).

Γρήγορα γρήγορα με πρωταγωνιστή τον Βασιλειάδη, η Εφές ανέκτησε το προβάδισμα και με 5 προσωπικούς πόντους, αύξησε τη διαφορά στο +5 (36-31).

Σ’ εκείνο το διάστημα, οι παίκτες του Αλβέρτη, βρήκαν λύσεις και μείωσαν το σκορ (39-37) και δεν άφησαν τους Τούρκους να ξεφύγουν στο σκορ, αφού έμειναν κοντά στο καλάθι, με προσπάθειες των Ράιτ και Μπατίστ.

Το 3ο δεκάλεπτο τελείωσε με το τριφύλλι να προηγείτο με (42-44).

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε ξανά με λάθος για τους πράσινους, αφού έδωσαν την ευκαιρία στην Εφές να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά στο σκορ (45-44) και με 6΄για το τέλος το σκορ να είναι στο (48-47) με τρίποντα, ένα για κάθε ομάδα.

Σ’ εκείνο το σημείο η Εφές ξέφυγε με 3 (50-47), όμως ο Μπράμος ισοφάρισε ξανά με τρίποντο για το (50-50).

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Πλάνινιτς κάνοντας μεγάλη ζημιά στο τριφύλλι αφού με προσωπικά καλάθια έδωσε αέρα 4 πόντων στην Εφές (54-50).

Από κει και πέρα δύο άστοχες προσπάθειες τριών πόντων για το Διαμαντίδη, έφεραν την Εφές μια ανάσα από τη νίκη, όμως με μια βολή του Ούκιτς και τρίποντο του Μασιούλις, το ματς οδηγήθηκε μετά από θρίλερ, σε παράταση.

Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Αντώνης Φώτσης και με προσωπικές ενέργειες σε άμυνα και επίθεση, έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού, αφού μια τεχνική ποινή στον Πλάνινιτς για διαμαρτυρία έστειλε το Διαμαντίδη για συμπληρωματική βολή, κάνοντας το (60-64) με τον Λάσμε να προσθέτει ακόμα ένα πόντο, αφού στην τελευταία επίθεση των Τούρκων, κέρδισε το ριμπάουντ και την ευκαιρία να εκτελέσει μια βολή, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό (60-65) για τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 10-11, 26-28, 42-44, 54-54, 60-65 (πρτ).

Αναντολού Εφές (Αγγέλου): Οσμάν, Βασιλειάδης 10, Μπατούκ 6, Ερντέν 1, Γκονλούμ 9, Κιλιτσλί, Σαβάνοβιτς 6, Γκόρντον 6, Πλάνινιτς 15, Μπιέλιτσα 7.

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος 5, Μπατίστ 6, Φώτσης 11, Ούκιτς 7, Λάσμε 11, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 7, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 8, Ράιτ 7.

Διαιτητές: Γκονζάλεθ (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Βιατόρ (Γαλλία).