Βόλεϊ

Σώθηκε!

Επειτα από ένα επεισοδιακό ματς με δυο διακοπές, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της Παναχαϊκής και εξασφάλισε την παραμονή του στη Volleyleague

Σώθηκε!

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι (δύο διακοπές ) οι πράσινοι επικράτησαν με 3-1 σετ της Παναχαϊκής και εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο. Ο Παναθηναϊκός είχε κατά κύριο λόγο το προβάδισμα  καθ’ όλη την διάρκεια του σετ ,χωρίς μεγάλη διαφορά βέβαια. Τελικά οι πράσινοι με δυσκολία έφτασαν στην κατάκτηση του με 25-23.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με του παίκτες της Παναχαϊκής να μπαίνουν αποφασιστικά και να παίρνουν μια μικρή διαφορά τριών πόντων(8-11). Η διαφορά αυτή στη συνέχεια μεγάλωσε και έφτασε ακόμα και τους 6 πόντους (8-14). Στο σημείο αυτό οι προκλήσεις των παικτών της Παναχαϊκής ,και κυρίως του Ρουμελιώτη, είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει ένταση και ρίψη αντικειμένων. Έτσι και ενώ η Παναχαϊκή προηγούταν με 17-21 υπήρξε διακοπή στον αγώνα. Με την επανέναρξη του παιχνιδιού η Παναχαΐκή πήρε το σετ με 22-25 και έφερε το παιχνίδι στα «ίσια».

Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών
Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών 11.512 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε και το δεύτερο, δηλαδή με την Παναχαΐκή να έχει προβάδισμα στο σκορ(4-6). Κάπου εκεί οι παίκτες του «τριφυλλιού» αντέδρασαν και πήραν προβάδισμα μέχρι και με 5 πόντους (12-7). Στο σημείο αυτό και ενώ φάνηκε  ότι τα πνεύματα είχαν ηρεμήσει  οι νέες προκλήσεις δημιούργησαν νέα επεισόδια. Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού προσπαθούσαν να αδειάσουν την κερκίδα πίσω από τον πάγκο για να ξεκινήσει το ματς. Τελικά μετά από αρκετή ώρα η αναμέτρηση συνεχίστηκε και οι πράσινοι διατήρησαν την διαφορά που είχαν και κατέκτησαν το σετ με 25-19.

Το τελευταίο σετ της σημαντικής αυτής αναμέτρησης, ήταν  πραγματικό ντέρμπι, καθώς ακόμη και όταν οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 4 πόντους (9-5), η Παναχαϊκής ισοφάρισε σε 9-9 και οι πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και ξέφυγε με +5 (19-15), μία διαφορά που του έδωσε τη νίκη και την παραμονή στην κατηγορία. Έτσι οι πράσινοι κατέκτησαν το σετ με 25-18.

Τα σετ : 25-23, 22-25, 25-19, 25-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιάννης Καλμαζίδης): Γκάλιτς 16 (13/23 επ, 3 άσσοι, 33% υπ – 4% άριστες), Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Αμορόσο 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουρ 12 (7/11 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπέλος 19 (16/28 επ, 3 μπλοκ), Καρυπίδης 8 (5/16 επ, 3 μπλοκ, 33% υπ – 20% άριστες) / Κουρούπης (λ. – 56% υπ – 32% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Πολυχρονιάδης (100% υπ – 50% άριστες).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκότς 12 (11/23 επ, 1 άσσος, 51% υπ – 24% άριστες), Σαρικεΐσογλου 9 (7/11 επ, 2 άσσοι, 44% υπ – 22% άριστες), Λιβαθηνός, Μπρίνκμαν 10 (6/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 19 (14/38 επ, 5 άσσοι), Παν. Ρουμελιώτης 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ) / Μ. Ρουμελιώτης (λ. – 60% υπ – 27% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 1 (1/2 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Βλαχοστάθης 1 (1/1 επ).