Καθάρισε στο δεύτερο…

Ο Παναθηναϊκός όταν αποφάσισε να ...παίξει άμυνα, «καθάρισε» τα μαχητικά Τρίκαλα με 70-96, φτάνοντας τις τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, παραμένοντας στην κορυφή της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι» ο Διαμαντίδης με 18 πόντους και 7 ασίστ.

Καθάρισε στο δεύτερο...

To ματς

Τα Τρίκαλα συντηρούσαν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο (8-9). Όμως, στην εξέλιξη της περιόδου η περιφέρεια του Παναθηναϊκού «ζεστάθηκε» για τα καλά, με τους «πράσινους» να παίρνουν μία διαφορά σε διψήφιο αριθμό (10-20). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς είχαν τον έλεγχο, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει με υπέρ τους 27-18.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπατίστα να εκτοξεύει τη διαφορά στο +15 (23-38). Ωστόσο, στα μισά οι παίκτες των Τρικάλων «αφυπνίστηκαν» και με ένα εντυπωσιακό σερί 13-0, μείωσαν στο καλάθι (36-38). Στη συνέχεια, με το τρίποντο του Γκιστ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με επτά (38-45), αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη μείωσαν εκ νέου (41-45). Με το καλάθι και φάουλ του Μπατίστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν ξανά στο +7 (41-48), με τον Πάνο να διαμορφώνει με 1/2 βολές το 42-48.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους πράσινους. Οι παίκτες των Τρικάλων μείωσαν την διαφορά στο τρίποντο 50-53 8 λεπτά πριν το το τέλος του δεκαλέπτου. Στο σημείο εκείνο  και για 3-4 λεπτά οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ έως ότου οι Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδης ευστοχήσουν σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και στείλουν την διαφορά στο +8 (54-62). Έπειτα ο Φώτσης με 4 συνεχόμενους πόντους έστειλε την διαφορά στο +11 για τον Παναθηναϊκό 2 λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου. Το καλάθι του Γιάνκοβιτς  για το 57-69 έδειχνε ότι οι πράσινοι άρχισαν κάπως να παγιώνουν αυτή την διαφορά και κλειδώνουν σιγά-σιγά τη νίκη. Σημαντική η παρουσία των Γιάνκοβιτς και Διαμαντίδη οι οποίοι μέχρι εκείνο το σημείο είχαν σημειώσει 12 και 15 πόντους αντίστοιχα. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους πράσινους να προηγούνται με 60-72.

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς  μπήκαν δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με ένα σερί 6-0 εκτόξευσαν την διαφορά στο +18( 60-78). Πολύ καλή παρουσία για άλλη μία φορά από τον Μπλουμς όπου η ευστοχία του από την γραμμή του τριών πόντων  έδωσε σημαντικές ανάσες στην ομάδα των πρασίνων. Ο Παναθηναϊκός πλέον είχε αρχίσει να κλειδώνει εύκολα τη νίκη με την διαφορά να έχει φτάσει στο +20 6 λεπτά πριν το τέλος. Οι δύο βολές του Χαραλαμπόπουλο έστειλαν στο +22 62-84 4 λεπτά πριν το τέλος. 1 λεπτό πριν το τέλος η διαφορά με τρίποντο του Χαραλαμπόπουλου εκτοξεύθηκε στο +23 (67-90). Τελικά η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τους πράσινους να επικρατούν με 70-96.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 42-48, 60-72, 70-96

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Ίνγκραμ 9, Νικολόπουλος, Τρέισι 7, Μπόουι 2, Κούπκοβιτς 13 (3), Πάνος 14, Δεληγιάννης 11, Ματαλών 4, Βαρυτιμιάδης, Κάντζι 2, Χουχούμης.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Σλότερ, Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 14 (1), Φώτσης 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 3, Διαμαντίδης 18 (5), Γκιστ 11 (1), Μπατίστα 11, Κόνιαρης 2, Μπλουμς 12 (4), Ράιτ 6.