Match Center

Κέρδισε αλλά άφησε βαθμό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Μαρκόπουλου εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Α1 γυναικών, αλλά άφησε έναν βαθμό και έχασε έτσι την κορυφή.

Το Μαρκόπουλο αποδείχτηκε «σκληρό καρύδι» και έβαλε δύσκολα στο «τριφύλλι» στα «Μεσόγεια».

Στο πρώτο σετ έγινε φανταστικό παιχνίδι,  με το Μαρκόπουλο να παίρνει τελικά το σετ με 27-25, μετά από ένα σετ που πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε του. Ωστόσο η γηπεδούχος ομάδα ήταν εκεί στα κρίσιμα σημεία και έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και μετά το αρχικό 17-17, δεν άφησε περιθώρια στο Μαρκόπουλο, το οποίο από εκείνο το σημείο δεν πήρε ούτε πόντο, με αποτέλεσμα οι «πράσινες» να κάνουν το 1-1 στα σετ (17-25).

Το «τριφύλλι» είχε τον απόλυτο έλεγχο στις αρχές του τρίτου σετ και με το 11-16 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έδειχνε πως δεν θα έχει πρόβλημα να πανηγυρίσει το 1-2. Το Μαρκόπουλο όμως δεν τα παράτησε και κατάφερε να φτάσει πολύ κοντά στο σκορ (17-19). Τελικά ο Παναθηναϊκός ισοφαρίστηκε (20-20) και πλέον με την αρνητική ψυχολογία το η γηπεδούχος κατάφερε να πάρει και αυτό το σετ με 27-25 και να κάνει το 2-1.

Για το τέταρτο σετ δεν μπορούμε να πούμε και πολλά πράγματα, αφού το 9-25 δείχνει πως ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και το τάι-μπρέικ με τις «πράσινες» να μην έχουν κανένα πρόβλημα να κατακτήσουν τον αγώνα με (4-15).

Τα δύο τελευταία σετ του παιχνιδιού, δείχνουν πως εάν ο Παναθηναϊκός ήταν από την αρχή σοβαρός θα είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι και δεν θα είχε αφήσει τον βαθμό. Ωστόσο η νίκη είναι νίκη.

Τα σετ: 27-25, 17-25, 27-25, 9-25, 4-15.

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 3 (1/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 5 (5/15 επ.), Λιάγκη 18 (16/43 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 23% άριστες), Ψωμά 14 (11/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 25% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 7 (7/26 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Κοκκίου –λ (53% υπ. – 41% άριστες) / Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ., Γιάνκοβα 4 (2/10 επ., 2 άσοι), Χαριτωνίδη.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 1 (1/7 επ.), Καββαδία 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/28 επ., 4 άσοι, 43% υπ. – 17% άριστες), Βίλκου 14 (11/33 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/41 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Πατσέκο 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Τσατσούρι, Μεταξά 12 (7/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ).