Match Center

ΠAO θα πει μαχητική ψυχή!

Με μαχητική ψυχή τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση έκαναν το ολικό come back και προκρίθηκαν στον τελικό με 3-2 σετ, επί του αξιόμαχου Πανναξιακού.

Οι πράσινες του Γιώργου Ρούση, έβγαλαν πάθος και ψυχή στο τάι μπρέικ και πήραν την νίκη-πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Αντίπαλος τους θα είναι ο νικητής του Ολυμπιακός-Κηφισιά.

Με κάτω τα χέρια

Το πρώτο σετ δεν ξεκίνησε καλά για τις πράσινες με αποτέλεσμα τα κορίτσια του Παναθηναϊκού να βρεθούν πίσω στο σκορ με 10-0. Οι πράσινες αντέδρασαν και μείωσαν στο σκορ. Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε υπέρ του Πανναξιακού με 25-18.

Με αποφασιστικότητα το καθάρισαν

Οι πράσινες μπήκαν καλά στο δεύτερο σετ παρ’ όλα αυτά δεν μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα παραπάνω του ενός πόντου μιας και η ομάδα του Πανναξιακού ήταν ιδιαιτέρως ανταγωνιστική. Τα «φίνα κορίτσια» πήραν προβάδισμα με (4-2) αλλά ο Πανναξιακός αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε (4-4).

ÐÁÍÍÁÎÉÁÊÏÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÖÁÉÍÁË ÖÏÑ ÊÕÐÅËËÏÕ ÃÕÍÁÉÊÙÍ 2014-2015)

Ο Παναθηναϊκός παρά το γεγονός ότι έπαιρνε προβάδισμα δύο πόντων δεν μπορούσε να το διατηρήσει καθώς αντιμετώπιζε πρόβλημα στην υποδοχή. Τελικά με πόντο της Τσίμα τα πράσινα κορίτσια έκαναν το (6-8) υπέρ τους και πήγαν σε τάιμ-άουτ.

Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (13-8) με τις πράσινες να κάνουν άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση του σετ. Βέβαια ο Πανναξιακός δεν ήταν διατεθειμένος  να παραδώσει τα όπλα και έτσι με ένα σερί 5-0 ισοφάρισε και ξαναμπήκε για τα καλά στο σετ (13-13). Πολύ καλή η παρουσία της Βίλκου που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην πολύ καλή παρουσία της ομάδας στο δεύτερο σετ.

Παρά το γεγονός ότι στη συνέχεια ο Πανναξιακός ισοφάρισε ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έκανε το (18-20) με κάρφωμα της Τσίμα. Το σετ ήταν ντέρμπι και στο τέλος του το καρφί της Πατσέκο και το μπλοκ από τις πράσινες έδωσαν το πρώτο σετ-μπολ για τις πράσινες που δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Τελικά η Πατσέκο στην επόμενη επίθεση με έξυπνο πέρασμα έκανε το (22-25) και έκανε το 1-1 στα σετ για τις πράσινες.

Το πήρε στις λεπτομέρειες

Οι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο δεύτερο σετ και ήταν κοντά στο σκορ με πολλές ισοπαλίες. Το πρώτο (σχετικά) μεγάλο προβάδισμα ήρθε από τον Παναθηναϊκό με (3-5) όμως ο Πανναξιακός με 2 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε (5-5). Στην συνέχεια ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με (8-7) και άρχισε να βάζει δύσκολα στις πράσινες. Οι εναλλαγές  στο σκορ ήταν συνεχόμενες με κανένα και τίποτα να μην μπορεί να προβλέψει ποια θα είναι η κατάληξη .

Δραματικό το 3ο σετ της αναμέτρησης με τις ομάδες να μην μπορούν αν ξεφύγουν η μία από την άλλη. Τελικά σε ένα κρίσιμο σημείο του σετ οι πράσινες πήραν προβάδισμα με 2 πόντους και έκαναν το (18-20). Η εντυπωσιακή Βίλκου με ένα δυνατό κάρφωμα έκανε το (18-21) και έδωσε μεγαλύτερο προβάδισμα στις πράσινες με (18-21). Πολύ κρίσιμος πόντος για τον Παναθηναϊκό(21-23) μετά το λάθος του Πανναξιακού.

Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έκανε το (22-24) ο Πανναξιακός αντέδρασε έκανε το (24-24) και ξαναμπήκε στο ματς. Τελικά οι πράσινες με εντυπωσιακό μπλοκ πήραν το 3ο σετ και έκαναν το 1-2 παίρνοντας προβάδισμα για τη νίκη.

Το έχασε λόγο κούρασης

Το τέταρτο σετ φαινόταν εξίσου αμφίρροπο όσο το τρίτο καθώς οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ και με πολλές ισοπαλίες. Παρ’ όλα αυτά μετά από αρκετή ώρα ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με (8-5). Παρά τις οδηγίες του προπονητή τους οι πράσινες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με (11-5) και έδειχναν να μην είναι καλά.

Το σκορ έφτασε στο στο (15-6) και ο Πανναξιακός φαινόταν έτοιμος  να κάνει το 2-2 και να στείλει τον ημιτελικό σε τάι-μπρέικ. Το σκορ είχε φτάσει στο (19-9) με τον Παναθηναϊκό να έχει πολύ δύσκολο έργο. Οι πράσινες μείωσαν σε (20-13) χωρίς όμως ο Πανναξιακός να δίνει κάποιο δικαίωμα στο να διεκδικήσει το σετ. Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με τον Πανναξιακό να κερδίζει με (25-17), να κάνει το 2-2 στα σετ και να στέλνει το ματς σε τάι-μπρέικ.

Πήρε τη νίκη με μαχητική ψυχή

Στο τάι-μπέικ ο Πανναξιακός έκανε το (3-0) με τρεις πολύ γρήγορους πόντους. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση φαίνονταν να έχουν πρόβλημα στην συγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με (4-0). Παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός πέτυχε τον πρώτο του πόντο στο πέμπτο σετ η διαφορά μεγάλωσε και ο Πανναξιακός έκανε το (6-1).

Με τρεις συνεχόμενους πόντους ο Παναθηναϊκός μείωσε σε (6-4) και ξαναμπήκε στο ματς. Τα «φίνα κορίτσια» του Παναθηναϊκού με πολύ καλή απόδοση προσπέρασαν με (8-9) και μπήκαν για τα καλά στον αγώνα.

Με εντυπωσιακό πρώτο χρόνο οι πράσινες έκαναν το (9-12) και έκαναν μεγάλο βήμα για την νίκη-πρόκριση. Το παιχνίδι ήταν δραματικό με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα με 10-13 και τον Πανναξιακό να μειώνει σε (12-13). Τελικά τα κορίτσια του Γιώργου Ρούσση με μία μεγάλη εμφάνιση πήραν το σετ με (12-15) και τη νίκη και επιστρέφουν στον τελικό της διοργάνωσης, μετά από τρία ολόκληρα χρόνια.

Τα σετ: 25-18, 22-25, 24-26, 25-17, 12-15.

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 9 (2/6 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Γιόβιτς 9 (5/22 επ., 1 άσο 3 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1 άσο), Τοτσίδου 11 (5/35 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 36% άριστες), Εμμανουηλίδου 15 (9/18 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 32 (28/65 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (68% υπ. – 50% άριστες) / Κιουτσιούκη, Διώτη 10 (8/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 56% άριστες), Πολίτη.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 6 (2/12 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 15 (13/45 επ., 2 μπλοκ, 23% υπ. – 16% άριστες), Βίλκοηυ 17 (13/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/52 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 36% υπ. – 36% άριστες), Πατσέκο 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 39% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Χρήσου 2 (2 άσοι), Παπαδοπούλου, Μεταξά 2 (2/2 επ.)