Οι μάγκες με τα πράσινα!

Ο Παναθηναϊκός υπέταξε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Κυψέλης, πήρε κεφάλι στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος volleyleague και θέλει άλλη μια νίκη για τη πρόκριση στον τελικό μετά από 6 χρόνια. Τα σετ: 27-25, 25-20, 20-25, 20-25, 15-11.

Οι «πράσινοι» σε μια κατάμεστη Κυψέλη, πήραν αυτό που ήθελαν κόντρα στον ΠΑΟΚ και τώρα χρειάζονται μια νίκη ακόμα για την πρόκριση στον τελικό της Volley league.

Με κορυφαίο τον Θανάση Πρωτοψάλτη, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 σετ, όμως οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν, ισοφάρισαν, αλλά όταν φτάνει το ματς στα πέντε σετ, το «τριφύλλι» ξέρει τον τρόπο να κερδίζει.

Στο 5ο σετ υπήρξε και μια ολιγόλεπτη διακοπή με το σκορ στο (9-9), λόγω αντικειμένων που έριξαν οι φίλοι του τριφυλλιού, μετά από τις χειρονομίες που έκανε προς το μέρος τους ο Χιμένες (αντίκρισε την κόκκινη κάρτα).

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÁÏÊ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Πρωτοψάλτης και 1-0…

Στο 1ο σετ ο «Δικέφαλος» μπήκε καλύτερα και με τον άσσο του Ρανγκέλ έφτασε στο 0-3 βάζοντας τα δύσκολα στο «τριφύλλι». Με τη διαφορά να διατηρείται στους 2-3 πόντους (11-14), ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τα άσχημα ποσοστά του ΠΑΟΚ  στην υποδοχή, κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς και να προηγηθούν με 15-14. Ο ΠΑΟΚ πήρε εκ νέου το προβάδισμα και έφτασε πάλι στο +2 (15-17) μετά από λάθος του Στιβαχτή.  Ένα άστοχο σερβίς του Σαφράνοβιτς και ένας άσος του Κουκ έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα (17-17).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με όπλο την επίθεσή και τον Θανάση Πρωτοψάλτη, ξέφυγε με +2 (20-18) στο κρίσιμο σημείο του σετ. Οι «πράσινοι» έφτασαν ακόμα και στο σετ μπολ στο 24-22 μετά από λάθος σερβίς του Κουρνέτα, όμως ο Γκόμες και ένα λάθος στην υποδοχή έφεραν το (24-24) και το πρώτο σετ στην κόψη του ξυραφιού. Εν τέλει το «τριφύλλι» ήταν αυτό που κατέκτησε το σετ με τον Πανταλέοντα στο σερβίς και το λάθος του Γκόμες (27-25).

Καλή ψυχολογία και μπλοκ έφεραν το 2-0

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα και στο 2ο σετ με την συμπαράσταση των οπαδών του και τα εντυπωσιακά ποσοστά του στο μπλοκ.  Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ το +3 (8-5), έγινε με άουτ του Γκόμες, αλλά λίγο αργότερα η διαφορά εξανεμίστηκε με τον Χιμένες να προσπαθεί να ανεβάσει τους συμπαίκτες του.

Το μπλοκ των «πρασίνων» ωστόσο δεν άφηνε τον ΠΑΟΚ να κάνει το παιχνίδι του, παρόλο που οι φιλοξενούμενοι με τον Ραγκέλ πήγαν προηγούμενοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (15-16). Ο Μπέλος ισοφάρισε (16-16) και ο Πανταλέων πήγε στο σερβίς, πήρε άσο (17-16) και με καλή τακτική αποσυντόνισε την υποδοχή του ΠΑΟΚ για να φύγει στο (21-16). Από εκεί και πέρα το έργο για το 2-0 από το «τριφύλλι» έγινε πιο εύκολο με το σετ να λήγει (25-20).

×ÏÉ ÌÐÅËËÏÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÁÏÊ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Συνήλθε και μείωσε ο ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι καλύτερα στο σετ, πήραν προβάδισμα με Πρωτοψάλτη πήγαν στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο ΠΑΟΚ που είχε ξεκινήσει με Εφραιμίδη στο βασικό σχήμα αντί Σαφράνοβιτς ακολουθούσε στο σκορ για να περάσει μπροστά με τις πτοσπάθειες του Χιμένες αλλά και του Ραγκέλ και να φτάσει με +2 στ δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16).

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε (16-16) με τον Εφραιμίδη να κάνει το (16-17) και τον Πρωτοψάλτη να απαντά (17-17). Εκεί η διπλή μπαλιά που χρεώθηκε ο Στιβαχτής έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με τον ΠΑΟΚ να δείχνει εμφανή σημεία επιστροφής. Ο Κουκ μπορεί να μείωσε σε (18-19) αλλά με προσπάθειες Εφραιμίδη, Ραγκέλ και ψυχραιμία Γκόμες στο τελείωμα )20-24), η ομάδα του Καλμαζίδη μείωσε σε 2-1 (20-25).

VOLLEY LEAGUE / ÐÁÏ - EÈÍÉÊÏÓ ÁËÅÎÁÍÄÑÏÕÐÏËÇÓ / PANATHINAIKOS - ETHNIKOS ALEXANDROUPOLIS

Ξαναμπήκε στο ματς με Χιμένες

Στην αρχή του 4ου σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά (4-1) αλλά ο ΠΑΟΚ τον έφτασε γρήγορα (4-4) ενώ οι γηπεδούχοι με άσο του Στιβαχτή πήγαν προηγούμενοι στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (8-5). Ο Δικέφαλος ακολουθούσε στο σκορ, εκμεταλλευόμενος και κάποια λάθη των γηπεδούχων αλλά από την άλλη λάθη στο σερβίς είχε και ο ΠΑΟΚ, ο ο οποίος κατάφερε να πάει στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 14-16 ενώ με το άουτ του Πανταλέοντα για πρώτη φορά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν (15-19) και (15-20) με τον Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ αλλά και να κάνει αλλαγές προκειμένου να προετοιμαστεί για τη ρώσικη ρουλέτα των πόντων. Η ισοφάριση ήρθε 2-2 με μπλοκ του Χιμένες στον Χόι (20-25).

ÐÑÙÔÏØÁËÔÇÓ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÁÏÊ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

«Πράσινη» συνήθεια… και διακοπή!

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ με τον Χιμένες προηγήθηκε με (0-1), όμως ο Κουκ ισοφάρισε (1-1), αλλά ο Γκόμεζ με δυο σερί πόντους έκανε το (1-3). Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα αλλά με δυο σερί μονά μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Γκόμες ο Παναθηναϊκός πήρε το προβάδισμα (5-4) και ο ίδιος με επίθεση ο διεθνής άσος έκανε το (6-4) ξεσηκώνοντας στο πόδι την Κυψέλη! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αλλά το άουτ σερβίς έφερε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους 7-6 με τον Πρωτοψάλτη να παίρνει ακόμα δυο πόντους για το (9-6). Ο Δικέφαλος έφτασε μια ανάσα με μπλοκ Ντίνα-Ραγκέλ στο Χόι για το (9-8) και στην επόμενη φάση επικρατεί…. χαμός και διακοπή αφού ο διαιτητής δίνει άουτ την επίθεση του Κουκ (από το ριπλέι φάνηκε μπλοκ άουτ).

Ο αγώνας διακόπτεται με τον ρέφερι να επιστρέφει και να δίνει κόκκινη στο Χιμένες και κίτρινη στον Ανδρεόπουλο για το (10-9). Το (11-9) ήρθε μετά το άουτ του Ραγκέλ ενώ ο Γκόμες διατήρησε την επαφή με το σκορ για τον ΠΑΟΚ (11-10). Ο Χοι με πλασέ έκανε το (12-11) και ο Μπέλος με απίστευτο μπλόκ στον Γκόμες διαμόρφωσε το (13-10). Ο Δικέφαλος μείωσε αλλά με Κουκ ο Παναθηναϊκός έστειλε το παιχνίδι σε ματς σετ μπολ με τον Γκόμες να καρφώνει άουτ για το (15-11).

ÄÅËÇÊÙÓÔÉÄÇÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÁÏÊ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Τα σετ: 27-25, 25-20, 20-25, 20-25, 15-11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κουκ 17 (14/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 50% υπ – 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 20 (16/34 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ – 36% άριστες), Χόι 9 (4/11 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 15 (10/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπέλος 6 (3/16 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 72% υπ – 52% άριστες), Σαμαντάς 1 (1/1επ), Παπαδόπουλος, Λουκάς.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/38επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 39% υπ – 16% άριστες), Παντακίδης 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Κουρνέτας, Γκόμεζ 21 (21/41 επ), Ρανγκέλ 12 (7/12επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 59% υπ – 27% άριστες) / Γκαράς (λ, 64% υπ – 45% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 4 (4/14 επ, 50% υπ – 25% άριστες), Καρασαββίδης, Αναστασιάδης.