Αποτελέσματα αγώνων 2015-2016

Παλικαρίσια νίκη με ανατροπή

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0 σετ από την Κηφισιά, αλλά τελικά πέτυχε μία παλικαρίσια νίκη με 3-1 στο κλειστό της Κυψέλης, πλησιάζοντας την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος της Volleyleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε από νωρίς πίσω στα σετ. Με μαχητική ψυχή όμως, οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασαν και έφτασαν στην κατάκτηση των τριών επόμενων σετ, που έφεραν και τη νίκη για το «τριφύλλι», απέναντι στη δεύτερη της βαθμολογίας, Κηφισιά.

Η ομάδα της Κηφισιάς, ήταν εκείνη που πήρε το πρώτο σερβίς του αγώνα, αλλά και τον πρώτο πόντο του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός, προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, αλλά έπεσε πάνω στο διπλό μπλοκ των φιλοξενούμενων (0-2), ενώ στην αμέσως επόμενη φάση έκανε πολύ γρήγορα το 0-3.

Ένα λάθος του Φερέιρα, που δεν σημάδεψε σωστά, έδωσε την ευκαιρία στην Κηφισιά να ξεφύγει με τέσσερις (0-4), αλλά εκείνη τη στιγμή ήρθε και ο πόντος από πλευράς «πρασίνων» (1-4). Το διπλό μπλοκ από Πανταλέων και Μαρούλη βγήκε για το 2-4, αλλά το λάθος του αρχηγού στο φιλέ, έδωσε νέο πόντο στην ομάδα των βορείων προαστίων.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÇÖÉÓÉÁ (VOLLEYLEAGUE 2015-2016)

Η Κηφισιά είχε μπει καλύτερα στο παιχνίδι και με συνεχόμενες πόντους έκανε το 3-8, καθώς ο Παναθηναϊκός μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, έδειχνε να έχει προβλήματα επιθετικά και αμυντικά. ‘Ένα λάθος του Φερέιρα έδωσε την ευκαιρία για το 4-9, αλλά ο ίδιος διόρθωσε το λάθος του, για το 5-9.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως, έδειχναν καλύτερο πρόσωπο σε αυτό το πρώτο σετ και είχαν σταθερά τη διαφορά τεσσάρων πόντων (6-10, 7-11, 8-12).  Ο Παναθηναϊκός σταδιακά ανέβασε την απόδοση του, με πόντους που ξεσήκωσαν τον κόσμο, αλλά και πάλι η Κηφισιά έβρισκε τον τρόπο ώστε να κρατάει σταθερή τη διαφορά (12-16).

Μερικά ανόητα λάθη, έφεραν τη διαφορά στους έξι (13-19) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε ένα σημείο όπου η Κηφισιά έδειχνε πως θα φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ, ειδικά μετά το 14-21, που ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο.

Το πρώτο σετ, ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 18-25 για την Κηφισιά, που κατέκτησε ένα σετ με μεγάλη ευκολία, χωρίς μάλιστα να κάνει ούτε ένα λάθος σε αυτό το διάστημα.

1392352

Ανεβασμένος εμφανίστηκε στο δεύτερο σετ του αγώνα ο Παναθηναϊκός, με τις δύο ομάδες να κρατάνε το σερβίς τους στα πρώτα λεπτά (3-3 κ 5-5), μέχρι το σημείο όπου οι «πράσινοι» πήραν μικρή διαφορά δύο πόντων (8-6), μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά ισοφάρισε αμέσως μετά το τάιμ άουτ (8-8), με τους γηπεδούχους όμως να ξεφεύγουν εκ νέου (11-8), αναγκάζοντας σε τάιμ τον τεχνικό των φιλοξενούμενων.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, συνέχιζαν να παίζουν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και έχοντας βρει τα πατήματα τους, κατάφεραν να φτάσουν στο 16-12, με πολύ καλό μπλοκ και καλές επιθετικές επιλογές.

Το 16-12, έγινε γρήγορα 18-14 και ο Παναθηναϊκός είχε στα χέρια του το δεύτερο σετ του αγώνα. Ένας λάθος του Σούρδι και ένας άσος από πλευράς Κηφισιάς, έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ, αλλά έφερε και το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.Το μπλοκ του Πανταλέων έκανε το 20-17, ενώ το καρφί του Φερέιρα στην επόμενη φάση έκανε το 21-17.

Οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με πέντε πόντους (22-17), μετά από ένα εκπληκτικό μονό μπλοκ του Σούρδι στον Γιοβάνοβιτς και τελικά το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό, με 25-20.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ, είχε ως πρωταγωνιστή τον Θάνο Μαρούλη, που με προσωπικούς πόντους και εντυπωσιακά μπλοκ έδινε πόντους στο «τριφύλλι». Οι δύο ομάδες κράταγαν και πάλι το σερβίς τους (2-2 και 4-4), η Κηφισιά πήρε προβάδισμα με 4-5, αλλά συνεχόμενοι πόντου, έκαναν το 8-6 μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είχαν βρει ρυθμό και μετά το τεχνικό τάιμ άουτ, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό πεντάλεπτο, στο οποίο η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους τέσσερις πόντους (10-6 κ 14-8), με εντυπωσιακά μπλοκ και πόντους, από πλευράς «τριφυλλιού».

Η Κηφισιά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Παναθηναϊκού, ο οποίος συνέχισε να παίρνει πόντους και να κρατάει σταθερά διαφορά μεγάλη διαφορά στο δεύτερο σετ (15-10 κ 18-11).

Όταν πλέον έγινε το 20-11, ήταν φανερό πως εύκολα ή δύσκολα και το δεύτερο σετ θα πήγαινε σε «πράσινα» χέρια. Η Κηφισιά ανέβηκε, πίεσε και πλησίασε στο 24-19 με ένα μικρό σερί, αλλά το σετ πήγε στον Παναθηναϊκό με 25-19.

Στις αρχές του τέταρτου σετ, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε προβλήματα, καθώς το μπλοκ της Κηφισιάς παρουσιάστηκε βελτιωμένο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι να πάρουν το προβάδισμα (2-4 κ 4-6), με τη διαφορά να παραμένει στους δύο (6-8), μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» αμέσως μετά το τάιμ άουτ ισοφάρισαν σε 9-9, ενώ ο άσος του Ούγκο έδωσε και το προβάδισμα με 10-9. Το άστοχο καρφί του Φερέιρα έκανε το 12-12, ενώ λίγο αργότερα η Κηφισιά μπήκε μπροστά με 14-15, πριν ο Ούγκο αρχικά ισοφαρίσει και στη συνέχεια κάνει το 16-15, σε ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι και πάλι επέστρεψαν, εκμεταλλεύτηκαν λάθη του Παναθηναϊκού και πήραν εκείνοι προβάδισμα και μάλιστα δύο πόντων (16-18, 17-19).

Ένα σοβαρό λάθος του Ούγκο, όταν και του έφυγε η μπάλα από τα χέρια, έδωσε αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενος, ενώ το διπλό μπλοκ πάνω στον Φερέιρα, έκανε το 17-21.

Και εκεί που έδειχνε πως το πράγμα δυσκολεύει, ήρθε το καλό σερβίς του Κανέλλου και οι καλές άμυνες, για να φέρουν τρεις σερί πόντους και να διαμορφώσουν το 20-21. ‘Ενα λάθος της Κηφισιάς και το διπλό μπλοκ από Μπέλο και Πανταλέων έκαναν το 22-21, αλλά πάλι ήρθε η ισοπαλία (22-22).

Η Κηφισιά πέρα εκ νέου μπροστά (22-23), όπως μία τρελή άμυνα με το πόδι και ένα νέο λάθος των φιλοξενούμενων έκαναν το 23-23. Ο Πανταλέων με ωραίο πλασέ έκανε το 24-23 και ο Σούρδι έδωσε τη νίκη στην ομάδα με 25-23.

Τα σετ: 17-25, 25-20, 25-19, 25-23

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (1/1 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 20 (14/21 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 63% υπ – 33% άριστες), Φερρέιρα 21 (16/40 επ, 5 μπλοκ), Κανέλλος 8 (8/11 επ), Πανταλέων 6 (2/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σούρδι 14 (11/20 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ – 50% άριστες) / Πολυχρονιάδης (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλλος 1 (1/3 επ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 70% υπ – 40% άριστες), Μπίσετ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 15 (12/18 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ – 31% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (18/46 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ – 7% άριστες), Κόντος, Κόβαλτσουκ 1 (1/2 επ, 58% υπ – 31% άριστες).