ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΤΟ «ΤΡΙΦΥΛΛΙ»

Πέρασε άνετα από τη Νάξο

Άνετο πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Νάξο, καθώς επικράτησε 3-0 σετ του Πανναξιακού στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «πράσινες» του Γιώργου Ρούση από την έναρξη του πρώτου σετ, βρήκαν λύσεις και κατάφεραν να ξεφύγουν γρήγορα στο σκορ (16-9 και 23-14) με τη γηπεδούχο ομάδα να μην μπορεί ν’ ακολουθήσει το ρυθμό του «τριφυλλιού» και αυτό είχε ως συνέπεια το (25-18) και το 1-0 για τις φιλοξενούμενες.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα των δύο ομάδων ήταν ανάλογη, αφού παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στο ματς και κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό. Οι «πράσινες» μάλιστα έφτιαξαν και διαφορά (10-16), την οποία και διατήρησαν και έφτασαν άνετα στο (25-17) και το 2-0.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες παρουσιάστηκαν αλλαγμένες και αυτό είχε συνέπεια και στο σκορ, αφού έφτασαν γρήγορα στο (7-0). Οι παίκτριες όμως του Ρούση, δεν τα παράτησαν και αφού ροκάνισαν τη διαφορά (7-5 και 12-10) κατάφεραν να περάσουν και μπροστά πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16).

Από κει και μετά, η κατάληξη του σετ ήταν τυπική διαδικασία, αφού το «τριφύλλι», συνέχισε να έχει τα ηνία στο σκορ, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος (25-19) και το τελικό 3-0.

Τα σετ: 18-25, 17-25, 19-25.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Διώτη 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. – 29% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Καρπουζά 1 (1/4 επ.), Τοτσίδου 15 (13/41 επ., 2 άσοι, 56% υπ. – 44% άριστες), Μεταξά 4 (1/5 επ., 3 μπλοκ), Περίν 6 (4/18 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (44% υπ. – 39% άριστες) / Γκιαούρη-λ (38% υπ. – 23% άριστες), Νούσια 3 (2/10 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 12% άριστες), Αποστολίδου, Δρακουλίδου.

Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μόλναρ 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 45% άριστες), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (4/10 επ., 1 άσο), Μερτέκη 14 (13/26 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 16 (11/31 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 17% άριστες), Ρόγκα -λ (50% υπ. – 38% άριστες) / Γκούζου, Γιαννακοπούλου, Παπαδοπούλου. Κάστανου.