ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκησαν με μεγάλη ανατροπή τα «φίνα κορίτσια»!

Κάνοντας μια επική ανατροπή στο πέμπτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη (3-2) κόντρα στη Θέτιδα για τη 19η αγωνιστική της Volleyleague.

Περιπετειώδες απόγευμα πέρασε το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού καθώς κέρδισε δύσκολα την Θέτιδα με 3-2 σετ (25-21, 25-20, 22-25, 24-26, 15-13).
Οι «πράσινες» έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς ήταν μπροστά με 2-0 σετ ωστόσο  οι φιλοξενούμενες αποδείχτηκαν σκληροτράχηλος αντίπαλος με αποτέλεσμα να κερδίσει ο ΠΑΟ το ματς στις λεπτομέρειες.

Πλέον το «τριφύλλι» βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και απομένουν ακόμα τρεις αγωνιστικές για τη λήξη της κανονικής περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ έχοντας σωστές επιλογές και αντιδράσεις στα κρίσιμα σημεία και το πήρε με 25-21.

Περίπου ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με τις «πράσινες» να είναι προσεκτικές και να κατακτούν το σετ με 25-20. Ωστόσο στο τρίτο σετ η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ο ΠΑΟ έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και έχασε το σετ με 22-25 μένοντας από νωρίς πίσω στο σκορ.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο τέταρτο σετ με την Θέτιδα να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ με 24-26 παρά τους τρεις συνεχόμενους άσους της Κοσμά που έφερε το ματς στα ίσα 24-24.

Το τάι μπρέικ ήταν για γερά νεύρα  με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ στην αρχή του με 5-5 όμως οι φιλοξενούμενες σε αυτό το διάστημα πήραν προβάδισμα με 5-8.

Τελικά ο ΠΑΟ κατάφερε να γυρίσει το ματς από το 9-13 και να κατακτήσει το σετ με 15-13.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Καμπερίδης): Βεργίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Κοσμά 14 (7/18 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Κωνσταντέλλου 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 14 (11/22 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 26 (24/65 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (12/38 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 25% άριστες) / Ρόγκα (λ, 53% υπ. – 31% άριστες), Διώτη 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Κελεσίδη 2 (2/2 επ.), Φακοπουλίδου.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 19 (15/48 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γεωργιάδου 13 (10/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριντ 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Δρακουλίδου 10 (4/6 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Βλαχάκη 11 (11/37 επ.), Γκουντιμένκο 1 (1/4 επ.) / Ξηντάρα (λ, 67% υπ. – 48% άριστες), Σιρίνινα 11 (8/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ζούρου, Αποστολάκη, Λάβδα.

Σε δήλωση του ο τεχνικός του Παναθηναϊκού Κυριάκος Καμπερίδης ανέφερε  «Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς το σημερινό. Σίγουρα η νίκη είναι αυτή που μετράει για εμάς απέναντι σε  μια ομάδα που διεκδικεί με αξιώσεις την τέταρτη θέση.

Δεν δώσαμε σωστές απαντήσεις σε κάποια από τα προβλήματα που μας έβαλε ο αντίπαλος με αποτέλεσμα το ματς να πάει στο τάι μπρέικ.

Από κει και πέρα κρατάμε το γεγονός ότι η ομάδα επανερχόταν συνεχώς στο παιχνίδι σε σημεία που το ματς έδειχνε χαμένο».