Νίκη μεν, αλλά… για τον Παναθηναϊκό κόντρα στην Κηφισιά

Με νίκη αλλά και με νέα απώλεια βαθμού κόντρα στην Κηφισιά (3-2), ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο στην Volley League ο Παναθηναϊκός.

Το «τριφύλλι» έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ κατάφερε ισάριθμες φορές να ισοφαρίσει αλλά στο τέλος, μίλησε η καρδιά των πρωταθλητών που εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη αντιπάλου «τριφύλλι» και κατάφεραν παρά την απώλεια βαθμών να πάρουν το ματς με 3-2 σετ.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο. Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα μικρό προβάδισμα (8-6), αλλά η Κηφισιά πολύ γρήγορα έφερε στα ίσια το σετ (8-8). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το σημείο όπου το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 21-19 και 23-22. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-3 και κατέκτησαν το σετ με σκορ 25-23.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ προηγήθηκε και πάλι με +2 (8-6) και συνεχίζοντας να παίζει με ενέργεια αύξησε το προβάδισμά της στο +5 (18-13). Η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε σε 19-17, αλλά στην τελική ευθεία του σετ οι «πράσινοι» τα έκαναν όλα καλά φτάνοντας στο 25-19 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός παρουσίασε και πάλι σημαντικές αδυναμίες και η Κηφισιά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη κάνοντας το 4-9. Ο Παναθηναϊκός είχε χάσει τη συγκέντρωσή του και είδε τη διαφορά να μεγαλώνει υπέρ της Κηφισιάς (6-15). Το σετ κατέληξε με άνεση στους φιλοξενούμενους που με 25-17 προηγήθηκαν εκ νέου στα σετ (1-2).

Στο τέταρτο σετ, η απάντηση του Παναθηναϊκού ήταν τέτοια που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στην Κηφισιά. Μετά το 11-10 και έχοντας τον Ερνάντεζ στο σερβίς, το «τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί 6-0 και απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας. Οι «πράσινοι» πήραν εύκολα το σετ με 25-15 και ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας το ματς στο tie-break.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (9-7), αλλά η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση, ανατρέποντας το σκορ (11-12). Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έφτασε στο 13-14, όμως δεν μπόρεσε να βρει τον πόντο που θα της έδινε τη νίκη, κάτι που επαναλήφθηκε και στα υπόλοιπα match ball. Έτσι ο Παναθηναϊκός με τον Κόβαρ να «καθαρίζει» διαμόρφωσε το 19-17 και το τελικό 3-2.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 17-25, 25-15, 19-17.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 24 (21/27 επ., 3 άσσοι, 44% υπ. – 16% άριστες), Πετρέας 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 4 (0/3 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Φράγκος 16 (10/22 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 13% άριστες), Ερνάντεζ 26 (19/37 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 21% υπ. – 0% άριστες), Γεωργίου, Κωστόπουλος 1 (0/6 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 30 (26/54 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Ρέγκο 11 (9/19 επ., 2 άσσοι, 37% υπ. – 14% άριστες), Σπηλιώτης 1 (1 μπλοκ), Μορέιρα 13 (8/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 13% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 32% υπ. – 14% άριστες), Ρουσσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος, Δραβόπουλος.