Ερασιτέχνης

Φινάλε με νίκη για τον Παναθηναϊκό

Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για την Α1 μπάσκετ γυναικών ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 67-56.

Το «τριφύλλι» χωρίς να φορτσάρει, ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έφυγε με το ζητούμενο από το Μπραχάμι.

Πρώτη σκόρερ για τις «πράσινες» ήταν η Τσάστιτι Ριντ με 19 πόντους, με την Πηνελόπη Παυλοπούλου να προσθέτει άλλους 10 και τη Δέσποινα Θεοδωρομανωλάκη να έχει 8.

Πλέον η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη μετά την έλευση του νέου έτους στρέφει το βλέμμα της στο ματς με την Ελιτζούρ Χολόν για τους «32» του Eurocup (5/1, 19:00).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ με 6-0 στα πρώτο δίλεπτο της πρώτης περιόδου, ωστόσο ανέβασαν στροφές και κατάφεραν με τη συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα να προηγείται με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 12’ το «τριφύλλι» άνοιξε τη διαφορά στο +8 (28-20), ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τις «πράσινες» που επέτρεψαν στη Δάφνη να μειώσει σε 36-34 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και αφού έφτασε στο +5 (42-47), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε καταφέρει να αποκτήσει διψήφια διαφορά (44-55).

Η Δάφνη, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφιο (46-55 στο 34′), αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια, με τις «πράσινες» να φτάνουν στη νίκη με το τελικό 56-67.

Δεκάλεπτα: 23-18, 36-34, 44-55, 56-67

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 2, Σπαθάρου 10 (2), Παγώνη, Γουέλς 18 (2), Σαλιάι 3 (1), Σβορώνου 2, Μόρις 13, Γκριτζά 6 (1), Ντιν 2.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 19, Ζιάκα 2, Κωτούλα 2, Παυλοπούλου 10, Πότερ 5, Σωτηρίου 3 (1), Μπουντούρη 6, Αλεξανδρή, Παλάσκα, Κάρτερ 7 (1), Θεοδωρομανωλάκη 8 (2), Χαιριστανίδου 4.